آخرين ارسال های انجمن

طراحی وب سایت شرکت رایانیک پارس چاپ اینجا، چاپ عکس سفارشی روی لیوان، تیشرت، ما
		، پازل، تاپ زنانه، شال و...

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 22

موضوع: نکاتی درباره تهیه شیرینی و كیك

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدير سابق
    ..........
    علايق
    زندگی آروم و پر از نشاط
    موقعیت
    وسط زندگی
    مدالها
    محبوبيت
    6445
    تشکر کرده
    13,584
    برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 238

نكاتي در مورد شيريني پزي
    وسايل مورد نياز در شيريني پزي
    1- قالب مدلين
    قالبي است در اشكال گوناگون. اين قالب از جنس آلومينيوم و تفلون ساخته شده است. با توجه به عمق كم آن، شيريني تهيه شده در اين قالب، بسيار ظريف و مناسب جهت سرو در كنار بستني و دسر مي باشد.
    2- قالب شارلوت
    قالبي گلداني شكل كه در اندازه و جنس هاي مختلف از جمله تفلون و آلومينيوم ساخته مي شود. از اين قالب جهت تهيه دسر شارلوت ( نوعي دسر فرانسوي ) مي توان استفاده كرد.
    3- رنده ها
    ابزاري است جهت رنده كردن پوست ليمو و پرتقال و براي بعضي ادويه ها مانند جوز هندي به كار مي رود. استفاده از رنده هاي ريز نتيجه بهتري دارد.
    4- قالب دسر
    در شكل و جنس واندازه هاي گوناگون وجود دارد. يكي از ويژگي هاي قالب مناسب براي دسر، رعايت اندازه آن با مايه دسر است. به طور كلي براي ذكر اندازه آن از مقياس ليتر استفاده مي شود.
    5- صفحه گردان
    اين صفحه جهت پوشش دهي كيك با خامه و همچنين تزيين كيك و دسر استفاده مي شود. در اندازه و جنس هاي مختلف اعم از پلاستيكي يا فلزي وجود دارد.
    6- قيف
    درانواع نايلوني و پارچه اي و در اندازه هاي گوناگون جهت تزيين انواع كيك و شيريني با خامه و كرم مورد استفاده قرار مي گيرد.
    7- ماسوره
    ابزاري است در شكل و اندازه هاي مختلف و در دو نوع فلزي و پلاستيكي ساخته مي شود. به طور مثال از ماسوره كنگره دار بزرگ براي تزيين قسمت پايين كيك و از ماسوره كوچك تر براي تزئين ديواره كيك استفاده مي شود.
    8- هسته گير
    ابزاري است براي جدا كردن قسمت هسته و مركز سيب بدون برش دادن سيب.
    9- همزن تارت
    ابزاري است جهت تهيه خمير تارت و با استفاده از آن به راحتي كره با آرد مخلوط مي شود تا به صورت خرده نان درآيد.
    اندازه ي پيمانه هاي شيريني پزي
    در تهيه شيريني و كيك، از چند نوع پيمانه استفاده مي شود: پيمانه يك، يك دوم، يك سوم و يك چهارم.
    وزن يك پيمانه از مواد مختلف به قرار زير مي باشد:

مواد
    وزن به گرم

1 پيمانه آرد
    100 گرم

1 پيمانه پودر قند
    125 گرم

1 پيمانه شكر
    150 گرم

1 پيمانه روغن (جامد يا مايع)
    150 گرم

* نكته :
    1- پيمانه ها را هميشه با قاشق پُر كنيد و هيچ گاه خود پيمانه را در آرد يا روغن فرو نكنيد.
    2- هواي اضافي داخل مواد جامد را با حركت عمودي قاشق در پيمانه بگيريد و روي پيمانه را با كارد صاف كنيد.
    شناخت مواد اوليه قنادي
    براي تهيه يك كيك يا شيريني خوب، بايد مواد اوليه مهمي را كه براي اين كار استفاده مي شوند بشناسيم.
    1- جوش شيرين
    نام شيميايي آن بي كربنات سديم است. جوش شيرين يكي از هوادهنده هاي شيميايي است. هوادهنده شيميايي ماده اي است كه در اثر حرارت تجزيه مي شود و گازي متصاعد مي كند كه اين گاز باعث پوكي نان و شيريني مي شود. دو مولكول جوش شيرين در اثر حرارت، يك مولكول CO2 يا گاز كربنيك توليد مي كند.
    جوش شيرين علاوه بر هوادهي، به علت قليايي كردن محيط، باعث خنثي شدن اسيديته مواد اوليه شده و هم چنين رنگ شيريني و يا بيسكويت را تيره تر مي كند.
    2- بيكينگ پودر
    يكي ديگر از هوادهنده هاي شيميايي است. بيكينگ پودر مخلوطي از يك سوم جوش شيرين و حدود يك سوم اسيد ضعيف مثل كرم تارتار، اسيد تارتاريك و يا ساير اسيدهاي مجاز و يك سوم هم نشاسته ذرت و يا نشاسته گندم مي باشد.
    نشاسته در حالت عادي به هنگام نگه داري بيكينگ پودر به مدت زياد، از تركيب اسيد و جوش شيرين جلوگيري مي كند.
    چرا جوش شيرين را همراه يك اسيد ضعيف در بيكينگ پودر قرار مي دهند؟
    وقتي دو مولكول جوش شيرين در اثر حرارت تجزيه مي شود، يك مولكول Co2 توليد مي كند. براي ايجاد گاز به مقدار بيش تر، جوش شيرين را در مجاورت اسيد ضعيف قرار مي دهند تا در اثر حرارت تمام گاز كربنيك جوش شيرين آزاد شود.
    3- نمك ميوه
    مخلوط جوش شيرين و جوهر ليمو (اسيد سيتريك) به همراه شكر مي باشد كه براي هوادهي كيك هاي لقمه اي به كار مي رود.
    4- آگار آگار
    آگار آگار يا پودر ژله، ماده خشك و جذب كننده ي رطوبت است كه از جلبك هاي قرمز دريايي استخراج مي شود. آگار در حدود 30 تا 50 برابر وزن خود قدرت جذب آب را دارد، بنابراين از ژل كننده هاي بسيار قوي است كه بيش تر به مصارف قنادي مي رسد.
    5- ژلاتين
    ژلاتين به طور طبيعي وجود ندارد، بلكه از هيدروليز استخوان و غضروف هاي بدن حيوانات (گاو) به دست مي آيد. ژلاتين داراي 84 درصد پروتئين است.
    ژلاتين در هنگام نگه داري، رطوبت جذب مي كند، لذا بايستي در محل خشك و خنك نگه داري شود. چنان چه رطوبت ژلاتين از 16 درصد افزايش يابد، قارچ و كپك بر روي آن رشد خواهند كرد و مصرف آن خالي از خطر نخواهد بود.
    اين ماده تا 10 برابر وزن خود آب جذب مي كند و بيش تر از آگار آگار مصرف خانگي دارد.
    :ایران شف

7 کاربر زیر از دوست گرامی مامان عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    fatima64 (04-04-92),haniyeh (07-10-93),MEHR (04-04-92),samihani (06-04-92),مهرآرا (04-04-92),مهسا خانم (16-03-94),zi zi (05-08-92)
    آشپزانه رو به خاطر همه اعضا ی مهربونش دوست دارم🌹🌹🌹

2. Top | #12

عنوان کاربر
    مدير سابق
    .........
    علايق
    اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
    موقعیت
    اشپزانه
    مدالها
    محبوبيت
    6032
    تشکر کرده
    13,455
    برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
    نکات مهم هنگام پختن کیک و طرز تهیه کیک

کیک پختن از آن کارهایی است که به قول معروف لم دارد؛ باید بارها آن را درست کرده باشید تا بتوانید یک کیک بی عیب درست کنید. معمولا لم یاد دادنی نیست و با تجربه به دست می آید اما این ۶ تکنیک به عقیده بسیاری از آشپزهای حرفه ای، لم اصلی کیک پختن است؛ اگر آن ها را بدانید هیچ وقت کیک تان خراب نخواهد شد.
    ۱- از مصرف تخم مرغ سرد اجتناب کنید
    معلوم است که می دانید باید قبل از پختن کیک کره را بیرون بگذارید تا به دمای اتاق برسد اما خیلی ها با تخم مرغ این کار را نمی کنند. درصورتی که اگر تخم مرغ سرد را در مایه کیک استفاده کنید، موادتان به خوبی با هم مخلوط نخواهند شد. اگر وقت کافی برای گرم کردن مواد ندارید، کره را به تکه های کوچک تقسیم کنید و برای ۵ ثانیه، فراموش نکنید، فقط ۵ ثانیه در مایکروویو بگذارید. برای گرم کردن تخم مرغ ها هم می توانید آنها را در یک ظرف پر از آب گرم برای چند دقیقه غوطه ور کنید.
    ۲ -آرد را به درستی اندازه کنید
    آرد را با قاشق در پیمانه اندازه گیری کنید و روی آن را حتما با چاقو صاف کنید. هیچ وقت آرد را با پیمانه از بسته آن برندارید چون آرد فشرده شده و بیشتر از چیزی که برای درست کردن کیک از روی دستورتان نیاز دارید آرد در پیمانه جمع می شود.
    ۳ -برای چرب کردن کف قالب از برس مخصوص استفاده کنید
    اگر کره را در قالب بیندازید و درست همه جای آن را چرب نکنید، کیک در بعضی جاها به قالب می چسبد. کره باید کاملا همگن در ته قالب پخش شود. کره کاملا نرم شده را با قاشق بردارید، برس را روی آن بکشید و با دقت با برس همه جای قالب را چرب کنید. اگر برس در دسترس ندارید، می توانید از یک تکه پنبه برای چرب کردن قالب استفاده کنید.
    ۴ -تا جایی که می توانید قالب را نزدیک به مرکز گرما در فر قرار دهید
    می دانید که باید حتما فر را از قبل گرم کرده باشید اما قالب را در فر گذاشتن تکنیک های دیگری هم دارد. پنجره وسط همیشه بهترین مکان است. سعی کنید، قالب در مرکز گرمای فر قرار بگیرد. علاوه بر این دقت داشته باشید قالب به هیچ وجه به دیواره های فر نچسبد چون حرارت در بخشی از قالب بالا تر می رود. اگر می خواهید چند قالب را با هم در فر بگذارید، آن ها را تا جایی که می توانید در فر پخش کنید.
    ۵ -قالب را هنگام پخت بچرخانید
    چرخاندن قالب در فر پخت یکنواخت کیک را تضمین می کند. باید صبر کنید حدود دو سوم از زمان پخت کیک بگذرد تا کیک کاملا خودش را بگیرد، بعد قالب را بچرخانید و اگر لازم است آن را در فر جابه جا کنید و اجازه دهید یک سوم زمان باقیمانده با زاویه دیگری بپزد.
    ۶ -برای مالیدن خامه کیک را وارونه کنید
    پشت کیک معمولا صاف تر است. می توانید برای درست کردن کیک های لایه ای کیک را برگردانید و پشت آن را خامه بمالید. اگر روی کیک شما به اندازه کافی صاف نیست، می توانید کمی از آن را با چاقو ببرید تا صاف شود.

منبع: مامی سایت

4 کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    mahmonir11 (09-04-92),samaneh (06-04-92),مهسا خانم (16-03-94),ناردین (16-08-92)
    لبخــند بزن

بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

≧°◡°≦

3. Top | #13

عنوان کاربر
    مدير سابق
    .........
    علايق
    موقعیت
    اشپزانه
    مدالها
    محبوبيت
    6032
    تشکر کرده
    13,455
    راز خوش طعم شدن مافین های حاضری در چیست؟

برای تهیه مافین های خوب لازم است نکته هایی را درباره تهیه آن ها بدانید و رعایت کنید.

_ قالب های براق فلزی باعث طلایی شدن کامل مافین ها می شود.

_ هر قالب را تا دو سوم پر کنید تا به اندازه پف کند.

_ هر قالب مافین را خوب چرب کنید.

_ برای پیشگیری از سوختن کناره مافین ها، دو سوم از یک قالب مافین را با آب پر کنید.

_ از قاشق بستنی (اسکوپ های بستنی) برای ریختن مایه کیک استفاده کنید تا همه یک اندازه باشد.

_ مافین هایی که گرد نیست و پف می کند، برای مدت طولانی تر یا در دمای خیلی بالا پخته شده است.

_ خشکی بیش از حد مافین، به علت ریختن مایه کم در قالب و پخت طولانی و در دمای بالا ایجاد می شود.

_ در پی هم زدن بیش از حد و بالا بودن دمای فر در داخل مافین حفره تشکیل می شود.

2 کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    baraneeshgh (16-03-94),مهسا خانم (16-03-94)
    لبخــند بزن

≧°◡°≦

4. Top | #14

عنوان کاربر
    مدير سابق
    .........
    علايق
    موقعیت
    اشپزانه
    مدالها
    محبوبيت
    6032
    تشکر کرده
    13,455
    2 نکته مهم در پختن کیک و تزیین کیک که هر کدبانویی باید بداند

_ زمانی که در تهیه کیک و شیرینی نیاز به افزودن تنها نصف یک عدد تخم مرغ است باید چه کار کرد؟

به طور معمول، یک عدد تخم مرغ درشت دارای ۲ قاشق غذاخوری سفیده و یک قاشق غذاخوری زرده است.

هر دو را با هم مخلوط کنید، سپس یک قاشق غذاخوری به اضافه دو قاشق مرباخوری تخم مرغ هم زده شده را به مواد مورد نظر اضافه کنید.

باقی مانده تخم مرغ را می توان در یخچال گذاشت تا برای دفعه بعد از آن استفاده کرد.

_ چگونه کیک را ترئین کنیم؟

برای تزیین کیک، یک پیمانه چیپس شکلاتی را با دو قاشق غذاخوری کره آب کنید،

سپس روی سینی حاوی کاغذ روغنی پخش کنید. روی آن را بپوشانید و به مدت ۲ ساعت یا تا زمانی که سفت شود، در یخچال بگذارید.

سپس از یخچال بیرون بیاورید و با استفاده از وسیله مناسب آن را از روی سینی جداکنید.

2 کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    baraneeshgh (16-03-94),مهسا خانم (16-03-94)
    لبخــند بزن

≧°◡°≦

5. Top | #15

عنوان کاربر
    مدير سابق
    .........
    علايق
    موقعیت
    اشپزانه
    مدالها
    محبوبيت
    6032
    تشکر کرده
    13,455
    5 نکته برای پخت یک کیک نرم و خوشمزه در منزل

با 5 نکته کیکی به خوشمزگی کیک های حاضری درست کنید.

به زمان پخت توجه کنید.

پخت بیش از زمان تعیین شده باعث خشک شدن کیک می شود. بهتر است ۱۰ دقیقه قبل از به پایان رسیدن زمان پخت، کیک بررسی شود.

دمای فر را با دماسنج مخصوص فر مطابقت دهید.

معمولاً دمای فر با آن چه نشان می دهد متفاوت است. پخت بیش از حد می تواند منجر به خشک شدن کیک شود.

ماست، ماست چکیده یا شیر بریده را با مقداری از شیر جایگزین کنید زیرا ماده اسیدی در آن گلوتن موجود در مایه کیک را نرم تر می کند. چربی زیاد در این مواد به کیک نرمی می دهد.

با جایگزین کردن این مواد کیک مرطوب تر و نرم تر خواهد شد. برای تهیه شیر بریده، در یک لیوان شیر، یک قاشق غذاخوری سرکه یا آبلیمو بریزید.

برای کیک پخته شده ای که خشک است، چه باید کرد؟ مقدار یک پیمانه شکر را با ۲ پیمانه آب مخلوط کنید، روی کیک چند سوراخ ایجاد کنید و آب را روی کیک بپاشید.

پس از جذب شدن این مایع دوباره روی کیک مقدار دیگری از این آب بپاشید.

قرار دادن کیک داغ در فریزر به مدت ۳۰ دقیقه باعث نرمی و مرطوب شدن کیک می شود.

3 کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    baraneeshgh (16-03-94),مهسا خانم (16-03-94),باران78 (16-03-94)
    لبخــند بزن

≧°◡°≦

6. Top | #16

عنوان کاربر
    کاربر جديد
    علايق
    درسم.رانندگی.مامانم.خرید کردن.
    موقعیت
    مازندران
    محبوبيت
    101
    تشکر کرده
    574
    من هروقت کیک درست می کنم احساس می کنم بوی تخم مرغ شدید میده با اینکه وانیل و گلاب اضافه می کنم اما نمیدونم چرا این بو خیلی منو اذیت می کنه طوری می شه که باید کیک رو بندازم دور مشکل دومم اینکه دوست دارم بافت کیکم دونه درشت داشته باشه و وقتی که می خوریم دونه هاش از هم جدا شه اما همیشه کیکام فشرده میشه.این شده آرزوم که یه کیکی که منو راضی کنه درست کنم ولی نمی دونم چرا نمیشهدوست دارم بافت کیکم فوق العاده باشه.خواهشا اگه کسی میدونه منو راهنمایی کنه به شدت نیازمند یاریتان هستم.نمی دونم جای سوالم اینجا هست یا نه؟

3 کاربر زیر از دوست گرامی baraneeshgh عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    ermia (16-03-94),مهسا خانم (16-03-94),zi zi (16-03-94)
    روح پدرم شاد که فرمود به استاد ؛ فرزند مرا عشق بیاموزو دگر هیچ...

7. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر سابق
    مدالها
    محبوبيت
    7264
    تشکر کرده
    29,300
    برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 148

پاسخ : نکاتی درباره تهیه شیرینی و كیك

نقل قول نوشته اصلی توسط baraneeshgh نمایش پست ها
    من هروقت کیک درست می کنم احساس می کنم بوی تخم مرغ شدید میده با اینکه وانیل و گلاب اضافه می کنم اما نمیدونم چرا این بو خیلی منو اذیت می کنه طوری می شه که باید کیک رو بندازم دور مشکل دومم اینکه دوست دارم بافت کیکم دونه درشت داشته باشه و وقتی که می خوریم دونه هاش از هم جدا شه اما همیشه کیکام فشرده میشه.این شده آرزوم که یه کیکی که منو راضی کنه درست کنم ولی نمی دونم چرا نمیشهدوست دارم بافت کیکم فوق العاده باشه.خواهشا اگه کسی میدونه منو راهنمایی کنه به شدت نیازمند یاریتان هستم.نمی دونم جای سوالم اینجا هست یا نه؟
    برای اینکه یک کیک خوب داشته باشی در درجه ی اول باید یک رسپی درست و حسابی داشته باشی
    برای خوب پف کردن کیک باید آرد و بکینگ پودرتو سه بار الک کنی تا توشون هوا بره
    تخم مرغ هات به دمای محیط رسیده باشن و زمان همزدن با خوصله هر تخم مرغ رو با همزن بزنی یک دقیقه ای بعد تخم مرغ بعدی رو اضاقه کنید
    بعد اینکه مطمئن باشی بکینگ پودرت خراب نشده باشه
    وانیل و اسانس های مختلف رو که بزنی دیگه بوی تخم مرغ نمی ده . معمولا کیک وقتی گرم یا تو دمای محیط باشه برای کسایی که حساسن بوی تخم مرغش بیشتر تو ذوق می زنه. کیکت رو توی یخچال نگه داری کن خیلی تاثیر داره توی کاهش دادن این بوی بد. البته بدیه توی یخچال نگه داری کردن اینه که رویه کیک خیلی خشک می شه که اگه خامه کشی بشه یا با گاناش و کرم های مختلف روی کیک کاور بشه این مشکل برطرف می شه. اینا چیزهایی بودن که به ذهن من رسید.
    یک رسپی کیک خوب اگه می خوای تو سایت سرچ کن کیک آلبالو که ادمین جون دستورش رو گذاشته با آلبالو بدون آلبالو فوق العاده س و اصلا خراب نمی شه و خوش پفه و یک کلام عالیییییییییییییییییی
    تن ماهی!!

7 کاربر زیر از دوست گرامی minimona عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    Admin (14-12-95),arezo0 (16-03-94),baraneeshgh (16-03-94),ermia (16-03-94),مهسا خانم (16-03-94),zi zi (16-03-94),باران78 (16-03-94)

8. Top | #18

عنوان کاربر
    مدير سابق
    .........
    علايق
    موقعیت
    اشپزانه
    مدالها
    محبوبيت
    6032
    تشکر کرده
    13,455

زدن تخم مرغ با شکر خیلی مهمه هر تخم مرغ باید حداقل 1 تا 2 دقیقه با همزن برقی بزنی یا کل تخم مرغ با شکر وانیل 5 دقیقه بزنی تا کاملا کرم رنگ پفکی بشه به جای وانیل شکری من تو بیشتر کیک ها از وانیل مایع استفاده میکنم خیلی خوش عطر میکنه کیک

اینبار کیک شیر شف شیوا یا کیک صبحانه عصرونه شف شیوا امتحان کن توقسمت کیک ها بگرد تایپیکش پیدا میکنی تخم مرغ با شکر حسابی بزن ایشالا خوب میشه

3 کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    baraneeshgh (16-03-94),minimona (16-03-94),zi zi (16-03-94)
    لبخــند بزن

≧°◡°≦

9. Top | #19

عنوان کاربر
    مترجم سایت
    موقعیت
    تهران
    محبوبيت
    4682
    تشکر کرده
    10,886
    برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 5

دوست عزیز
    همونطور که مریم جون هم گفتن، کیک داغ کاملا بوی تخم مرغ میده.باید بزاری خوب خوب خنک بشه.
    زیاد و خوب زدن تخم مرغ رو هم که توضیح دادن.
    رسپی کیک دونه دونه هم اگه بخوای، یک بار کیک ساده صبحانه...عصرانه رو تست کن.
    راستی اندازه قالب هم باید متناسب با مواد باشه.

3 کاربر زیر از دوست گرامی مهسا خانم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    baraneeshgh (16-03-94),zi zi (16-03-94),باران78 (16-03-94)

10. Top | #20

عنوان کاربر
    کاربر جديد
    علايق
    درسم.رانندگی.مامانم.خرید کردن.
    موقعیت
    مازندران
    محبوبيت
    101
    تشکر کرده
    574
    مرسی از همه دوستان.از نظراتتون استفاده می کنم انشاءالله که خوب بشه.بازم تشکر از لطفتون

2 کاربر زیر از دوست گرامی baraneeshgh عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    minimona (16-03-94),zi zi (16-03-94)
    روح پدرم شاد که فرمود به استاد ؛ فرزند مرا عشق بیاموزو دگر هیچ...

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین