آخرين ارسال های انجمن
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: *آش ترش*

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر نيمه فعال
    علايق
    پیشرفت، همسرم، آشپزی، مسافرت،
    موقعیت
    در آغوش خدا...
    مدالها
    محبوبيت
    1372
    تشکر کرده
    4,125
    برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 117

Gadid *آش ترش*

این آش مختص مردم غرب استان گلستانه...البته مازندران هم یه آشی شبیه این دارند ولی این نوع دستور فقط مختص این منطقه ست...خیلی خوشمزه و پر طرفداره... میریم که دستورو بگم...

این آشو هم با رشته و هم با برنج نیمه درست میکنن که ایندفعه من با برنج نیمه درست کردم.

مواد لازم برای 8 تا 10 نفر:

سبزی شامل: جعفری، تره، شوید.......................هر کدام حدودأ 100گرم
    حبوبات شامل نخود، لوبیا چیتی، عدس، باقلا.........هر کدام نصف پیمانه
    رب انار.......................................... ................به میزان دلخواه
    شکر............................................ .................به میزان دلخواه
    رشته آشی یا برنج نیمه....................................رشت ه یک بسته، یا 2 پیمانه برنج نیمه
    سیر............................................ ..................دو بوته
    کدو حلوایی...................................... ...............یک عدد متوسط
    نمک،نعنا، زردچوبه، فلفل...................................به میزان لازم
    روغن مایع.......................................... ...............کمی برای سیر داغ

پختن خود آش خیلی طول نمی کشه ( ولی آماده کردن موادش 3-4 ساعت زمان میبره، ولی خب به نظر من می ارزه!
    :(180):)
    پس باید قبلش همه چیز آماده باشه...چون اونوقت دیگه فرصت نیست
    :(187):
    خب اول از همه باید حبوبات رو جدا جدا بپزید و آبکش کنید. (برای من این مرحله از همش سخت تره!!!) تو این فاصله می تونید سبزی ها رو هم پاک کرده و بشویید و خرد کنید.
    حالا یه قابلمه ی 8 نفره (من از بزرگترین قابلمه ی سرویس چدن استفاده کردم) بردارید و تا نصفش آب بریزید و بگذارید تا جوش بیاد. تو این فاصله:

کدو حلوایی رو پوست بگیرید و به شکل مربعی به اندازه ی 3*3 خرد کنید.
    سیر را هم پوست و رنده کنید و یا بکوبید.

وقتی آب جوش اومد 2 ق غ نمک بریزید و بعدش سبزی رو اضافه کنید
    یک جوش که خورد حبوبات رو بریزید.
    چندتا جوش که خورد رشته یا برنج رو اضافه کنید،
    وقتی کمی برنج یا رشته باز شد، نوبت کدو حلواییه...اضافش کنید
    تو این مرحله 1 قاشق رب انار رو تو آب جوش حل کنید و اضافه کنید. اگه ترشتر خواستید بازم اضافه کنید
    کمی شکر بریزید تا مطابق ذائقه تون باشه. میزان رب انار و شکر رو با چشیدن تنظیم کنید.

سیر داغ کنید و نعنا و زردچوبه و فلفل بهش اضافه کنید و همه رو بریزید توی آش
    بعد از 10 دقیقه چک کنید که کدو پخته یا نه؟
    شاید زودتر هم بپزه! حواستون باشه ته نگیره!
    :(161):
    کدو که پخت آشتون آماده ست... میتونید تزیین کنید...نوش جان

31102013207.jpg
    31102013202.jpg31102013208.jpg
    زرشک پلو با مرغ
    نذری

14 کاربر زیر از دوست گرامی bermuda عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    *shab naz* (10-08-92),*صدف امیر خان* (10-08-92),baraneeshgh (28-03-94),faeze (04-09-93),Fasele (10-08-92),gelayol (10-08-92),mamanrokhi (10-08-92),maryam_meb (01-09-92),MEHR (29-04-93),neli (11-08-92),هستی 58 (11-08-92),آپامه (10-08-92),باران78 (25-04-94),غزاله (11-08-92)

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر جديد
    محبوبيت
    10
    تشکر کرده
    0
    این آش ترش کمی شبیه همونیه که در مازندران درست میکنن. البته اونا رشته نمیریزن داخلش. از طرفی سعی میکنن از هر نوی گیاهی شامل انواع حبوبات، انواع سبزی ها، چغندر و ... در این آش استفاده کنند. در نهایت خیلی خوشمزه میشه، مطمئنم اینم خیلی خوبه

همراه گرامی هرگونه تبلیغات در انجمن ممنوع بوده و در صورت مشاهده مجدد دسترسی شما محدود خواهد شد

کلمات کلیدی این موضوع