آخرين ارسال های انجمن

طراحی وب سایت شرکت رایانیک پارس چاپ اینجا، چاپ عکس سفارشی روی لیوان، تیشرت، ما
		، پازل، تاپ زنانه، شال و...

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: آرد برنج خانگي

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر فعال ومفید
    علايق
    شيريني پزي - خواندن كتاب و مجله
    مدالها
    محبوبيت
    1494
    تشکر کرده
    5,145

آرد برنج خانگي

آرد برنج خانگي

آرد برنج1.jpg

براي اولين بار آرد برنج با دستور شادي عزيزم در روزمنو درست كردم كه عااااااالي شد...نرم و معطر...
    نقل قول از شادي عزيز:

برای آرد برنج، 2 تا نکته خیلی مهم هست؛ یکی انتخاب برنج مناسب و دوم انتخاب الک مناسب که من هر 2 رو به روش خودم توضیح میدم.
    همون طور که گفتم اولین و مهمترین نکته یه آرد برنج خوب (خصوصا برای شیرینی برنجی) برنج اونه... باید از برنج 100 درصد ایرانی و معطر استفاده بشه. من خودم از برنج درجه 1 طارم استفاده کردم که عطرش تمام خونه رو پر کرده بود
    با برنج های خارجی و نامرغوب و غیر معطر توقع یه آرد برنج خوب رو نباید داشت.

برنج رو بعد از پاک کردن، خوب بشورید تا آب اون شفاف بشه و نشاسته اون گرفته بشه.
    بعد از شستن برنج، از یک شب جلوتر خیسش کنید... بدون نمک یا هر افزودنی دیگه. به بیشتر خیس کردش اصلا نیاز نیست چون برنح بو میگیره. خصوصا اینکه نمک نداره. بهتره که تو این فاصله 2-3 بار آبش عوض بشه.
    برنج رو تو یه آبکش بریزید تا آبش بره. یه دور دیگه روش آب بگیرید. بعد تو یه کیسه نخی بریزید. 2-3 ساعت باید تو کیسه بمونه تا آب برنج بره اما نباید خشک بشه، فقط باید آبش بره در غیر این صورت برنج خوب آسیاب نمیشه. هر چی مرطوب تر باشه بهتر و سریع تر آسیاب میشه.

برنج با آسیاب های خانگی کم کم باید آسیاب بشه؛ هر بار در حد 3-4 قاشق... وگرنه داخل آسیاب خمیر میشه و آسیابتون می سوزه. این پروسه یه ذره وقت گیره اما جدا ارزش داره.
    بعد از آسیاب کردن یه دور از الک معمولی رد کنید تا اون خیلی درشتاش و دوباره آسیاب کنیم. بعد باید از الک مویی (خیلی ریز با سوراخ های نیم میلی متر یا کمتر) رد بشه.

همونطور که بالا هم گفتم الک کردن آرد برنج هم از نکات خیلی مهم برای داشتن آرد برنج خوب و نرم هستش. برای این کار از الک مویی استفاده میشه. دسترسی به این الک راحت نیست برای همین خیلی ها از پارچه حریر استفاده می کنن که خیلی هم خوبه. من خودم از یه جوراب معمولی زنانه نو استفاده کردم... منظور از معمولی اینه که نباید پارازین یا شیشه ای باشه چون زود پاره میشن. از طرفی یه کم حفره هاش از جوراب معمولی بازتر و درشت تره......... اما از هر کدوم که استفاده میکنید باید به یه چیزی گیرش بدید تا اذیتتون نکنه و راحت الک بشه.
    من برای این کار، یه دونه الک معمولی خریدم (فکر کنم 2،500)... بعد توری اش و پاره کردم. جوراب رو به روش زیر بهش وصل کردم.
    به این صورت که یه 7-8 سانت دور الک و چسب زدم و جوراب و بهش چسبوندم گذاشتم خوب خشک شد... در واقع یه طرفش و فیکس کردم... بعد دقیقا نقطه مقابلش چسب زدم و جوراب رو تا جایی کشیدم که میخواستم.... در واقع تو این مرحله چشمی سوراخاش و تنظیم کردم. بعد از خشک شدنش بقیه قسمتها رو چسبوندم.
    در کل نه باید زیادی کشید که سوراخاش درشت بشه نه برعکس که سنگینی کنه.

برای پارچه حریر هم همین روش جواب میده.
    من هر بار 3 قاشق پر آرد ریختم و الک کردم. یه کم طولانی شد و وقت گیر بود اما ارزش داشت.
    بعد از الک کردن، روی سطحی یه پارچه نخی پهن کنید و برنج و روش پخش کنید تا خشک بشه. طوری که برنج ها رو هم قرار نگیرن و یه لایه نازک روی پارچه پهن باشه. من 3 روز گذاشتم بمونه و تو این فاصله هر روز برنج و چند بار زیر و رو کردم.

**

دقيقا به همين روش عمل كردم بجز اينكه الك ريززززز داشتم و ديگه كارك به ساخت الك نكشيد ولي عجب شيرين بود اين آرد برنج سازي...

يه شب برنج هاي معطر ايراني رو خيسوندم... چند بار اب اونا رو عوض كردم و بعد ريختم توي كيسه:

1.jpg

آسياب كردم و از الك رد كردم...يه بار ديگه از الك ريز رد كردم...

2.jpg

پهن كردم روي پارچه توي سيني:

3.jpg

و ســــــــــرانجام:

آرد برنج2.jpg

10 کاربر زیر از دوست گرامی باران78 عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
    elah (31-05-94),haniyeh (30-05-94),mahmonir11 (01-06-94),Marzieh.A (31-05-94),MEHR (30-05-94),padema (30-05-94),کتی (29-05-94),zi zi (30-05-94),بـــاران (29-05-94),خدیج (30-05-94)