آخرين ارسال های انجمن
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

موضوع: کیست تخمدان

 1. Top | #1


  عنوان کاربر
  کاربر خودموني
  تاریخ عضویت
  اسف 1391
  نوشته ها
  291
  محبوبيت
  121
  تشکر کرده
  76
  تشکر شده :1,299 بار در 313 پست

  کیست تخمدان  کیست تخمدان

  تخمدانها در طرفین زهدان ( رحم ) در پایین ترین قسمت شکم خانمها قرار گرفته و گاهی مختصری ترشحات آبکی در آن ذخیره سازی می شود که بنام کیست تخمدان خوانده می شود کیستهای کوچک هر ماه در تخمدان پدیدار می شوند که پس از تخمک گذاری اتفاق میافتد و بدون احتیاج به درمان مایع آن جذب میشود

  و کاملاً فروکش می نماید . اگر کیست بزرگ باشد و مایع آن جذب نشود و مدتی باقی بماند احتیاج به پیگیری ، تشخیص و درمان دارد بنابر این اطلاعات به مسائل زیر پرداخته می شود. پیگیری کیست به عهدۀ پزشک خواهد بود.

  1.چگونگی بروز کیست
  2.انواع کیست ها
  3.نشانه های کیست
  4.درمان کیست

  چگونه کیست ایجاد می شود:
  هر ماه یکی از تخمدانها تخمک گذاری می نماید به این ترتیب که بخشی از تخمدان شروع به تخمک سازی می کند و کیسه کوچکی بنام فولیکل تشکیل می دهد درون آن تخمک که نصف یک سلول کامل است به اندازه سر سوزنی ملاحظه می شود این تخمک اگر تلقیح شود و با اسپرم ( نطفه ) که یک نیم سلول

  دیگر است عجین گردد ، توان رشد و تبدیل شدن به موجود دیگر و جنین را خواهد داشت . اگر بارداری اتفاق نیافتد این فولیکل متوقف می شود و اگر بارداری پیش آید به مدت 3 ماه این فولیکل بصورت کیست کوچکی باقی می ماند و هورمونهای نگهدارنده جفت از جمله پروژسترون می سازد چنانچه در چنین کیستی

  خونریزی رخ می دهد ویا مایع بیشتری جمع شود ، افزایش حجم پیدا می کند و دردناک می شود و تبدیل به کیست که درعرف مردم شایع است خواهد شد .( کیست زرد تخمک گذاری) یا جسم زرد تخمدان .

  انواع کیستها :
  با تغییرات هورمونها و با توجه به مدت زمان و روزهای بین دو قاعدگی تخمدانها همواره فولیکل میسازند و این تخمک گذاری و کیستهای آن به تفاوت از یک عدس تا بزرگی یک پرتقال و بزرگتر تغییر می کند . چون سلولهای اطراف کیست شکل و وظایف مختلف دارند کیستهای تخمدان هم چندین نوع مختلف دارد که گاهی بزرگ و بزرگتر می شوند و یا جذب و جمع می شوند گاهی هم خونریزی می کنند و یا پیچ می خورند و پاره می شوند که موجب درد و توجه بیمار به مشکل اتفاق افتاده می گردد . اشکالاتی که در کیست دیده میشود و یا بدخیمی سلولهای آن سبب می شود کیستها تحت نظر پزشک قرار گیرند و برای تشخیص و درمان آنها اقدام گردد.

  1.کیست تخمک گذاری :
  فولیکل تخمک گذاری می تواند بزرگ شود و مایعی در آن جمع شود و یا تبدیل به کیست نگهبان بارداری شود و هر کدام از این کیستها حالت معمول و طبیعی خود را دارد اگر چه ممکنست خونریزی در آن اشکالی نیز به بار آورد .( کیست تخمک گذاری و کیست جسم زرد )

  2.کیست در موئید :
  این کیستها حاوی بافتهای مختلف از قبیل پوست و مو و چربی و غضروف هستند و هر یک از تخمدان ها را می توانند فرا گیرند و رشد نمایند . گاهی هم در هر دو تخمدان دیده می شوند .

  3.کیست ادنوم :
  این نوع کیست از سلولهای پوشش روی تخمدانها حاصل می آید و نوع بدخیم نیست لیکن بسیار بزرگ و حجیم می شود و گاهی که در اخبار از بزرگترین کیستها گزارش می دهند از این قبیل است .

  4.آندومتریوم :
  اگر پوشش داخلی رحم روی تخمدان قرار گیرد به همراه رشد ماهانه آندومتر هر ماه این سلولهای پوشش رشد می کنند همچون حالت قاعدگی ولی راه به بیرون ندارند. کیستهایی را در تخمدان به وجود می آورند که آندومتریوزو آندومتریوم گویند که هر ماه موقع قاعدگی به علت دردی که ایجاد می نماید یادآور وجود آن می باشد .

  5.پُرکیستی PCO :
  یک نوع حالت تخمدان است که 10 درصد خانمها را دچار می سازد بطوریکه چندین کیست کوچک و بزرگ و فولیکل تخمک گذاری روی تخمدانهایی که بزرگتر از معمول است مشاهده میشود . این بیماری سبب بی نظمی قاعدگی ، افزایش مو ، چاق شدن و تاخیر در امر بارداری میگردد . اشکال ویژه این خانمها مسائل ناباروری می شود .

  نشان کیست :
  چون کیست تخمدان اغلب کوچک است علائم زیادی ایجاد نمی کند بیشترین عامل شناخت آن وقتی است که عارضه ای از قبیل پیچ خوردن و یا خونریزی و پاره شدن و خروج مایعات داخل کیست به حفره آزاد شکم برای شخص پیش آمد شود . کیست بدخیم در سنین بالاتر و بعد از یائسگی اتفاق می افتد ، بسیار آرام پیش می رود و در ابتدا آثاری از خود بروز نمی دهد و به همین دلیل دقت در شناخت علائم ساده و بسیار ابتدایی آن برای خانمهای مسن همواره مورد توجه و توصیه قرار دارد .

  تشخیص کیست :
  ضمن معاینه ، کیستهای تخمدان برای پزشک قابل لمس است و برای بررسی بیشتر به روش های زیر می پردازند .

  1.سونوگرافی که از روی شکم و یاد از داخل واژن انجام می گردد.
  2.لاپاراسکوپی که زیر بیهوشی با وارد کردن دوربین لوله ای به قطـر انگشت از زیر ناف که از آن راه می توان تخمدانها و کیست و لوله ها را دید.
  3.آزمایش خون به ویژه Ca125 که مربوط به بدخیمی تخمدان است ، احتمال وجود کیست سرطانی را می تواند تایید کند .
  4.آزمایشهای دیگر از قبیل ( sed.rate ) سرعت ته نشستن خون هم توام با دیگر خصوصیات خون راهنمای تشخیص می باشد .

  نشانه های بدخیمی :
  1.بزرگ شدن و آبکی شدن شکم .
  2.تهوع و استفراغ و سوزش معده مزمن و سمج
  3.بی اشتهایی
  4.درد زیر شکم .

  درمان :
  برای کیستهای معمول که هر ماه پیدا می شوند و کیستهای متعدد کوچک احتیاج به درمان ویژه ای نیست زیرا این قبیل کیستها با گذشت یکی دو ماه جذب می شوند و دیگر آثاری از آنها باقی نخواهد ماند . اگر کیستها بزرگ باشد و یا مدت طولانی گرفتار آن شوند نسبت به اندازه آن و پاسخ های آزمایشها با توجه به مطالب زیر درمان هورمونی یا جراحی پیشنهاد می شود .

  1.اندازه و نوع کیست
  2.سن بیمار
  3.نشانها و عوارض بیماری
  4.تمایل به باردار شدن

  الف : درمان هورمونی :
  هورمونی که برای درمان مصرف می شود استروژن و پروژسترون است که نوع منظم شده آن در قرص های جلوگیری از بارداری موجود است این درمان بیشتر برای کیستهای معمول و فولیکلهای تخمک گذاری که عمـر بیشتری پیدا کرده اند و بیش از مدت معمـول باقیمانده اند بکار می رود . ( ضمناً بیماران مسن « 35 سال بیشتر » و سیگاری ها و آنان که لخته در رگ داشته اند و فشار خون دارند نباید از این قبیل قرصها مصرف نمایید . ) به هر صورت به دستور پزشک است که روش درمان انتخاب خواهد شد .

  ب : جراحی :
  یکی از راههای درمان برای بعضی از کیست ها جدا کردن آن از تخمدان و خارج کردن آن از بدن از طریق جراحی و یا لاپاراسکوپی می باشد . نمونه خارج شده را بایستی برای بافت شناسی ارسال دارند تا پیگیری بیماری با توجه به پاسخ پاتولوژی تعیین و تصمیم گیری شود . اگر کیست ها را از تخمدان جدا نمایند و خود تخمدان باقی بماند بایستی بیمار تحت نظر باشد و پیگیر بازگشت احتمالی کیست تخمدان ها باشند.

  در پایان :
  هر بانویی ممکنست دچار کیستهای معمول تخمک گذاری ویا کیستهای غیر عادی گردد ، نمونه های معمول آن خود بخود و با گذشت زمان جذب می شود و بهبودی کامل می گردد. اگر کیست بیش از یکی دو ماه باقی بماند و اندازه آن از 4-5 سانتیمتر ( قطر) بیشتر باشد یا اندازه آن تغییر نکند بهتر است با پزشک مشورت شود و درصورت لزوم به درمان طبی یا جراحی بپردازند.
   
  2 کاربر زیر از دوست گرامی haiedeh2002 عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
  فرشته زمینی (16-02-92),تاشا (31-01-92)

 2. Top | #2


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  کیست تخمدان از تشخیص تا درمان  در دوران جنینی تعداد ۷ میلیون تخمک اولیه در تخمدان جنین تشکیل می شود که هنگام تولد حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار باقی می ماند و پس از رسیدن به سن بلوغ فرد، در هر دوره قاعدگی یکی از تخمک ها رشد کرده و به جدار تخمدان رسیده و آزاد می شود...

  گاهی اوقات این فولیکول در جریان رشد خود مایع جذب کرده و همانند کیست می شود. درواقع در شروع هر چرخه قاعدگی، حدود ۱۲ تا ۲۰ فولیکول اولیه حاوی تخمک نارس تحت تاثیر «هورمون محرک فولیکولی» (FSH) شروع به رشد می کنند تا به فولیکول ثانوی بدل شوند. بنابراین فولیکول?هادر تمامی خانم ها در هر ماه رشد کرده و آزاد می شوند و این مورد به عنوان کیست شناخته نمی شود.

  مقوله کیست تخمدان با کیست های متعدد «تخمدان پلی کیستیک» تفاوت دارد. در واقع فولیکول های در حال رشد، در خود مایع جمع می کنند که باعث می شود اندازه آنها بزرگ تر از حد طبیعی شود. کیست تخمدان الزاما یک بیماری نیست و یکی از خواص طبیعی تخمدان ساختن کیست است. تخمدان ها در هر ماه یک فولیکول غالب که شبیه کیست است و به غلط کیست نامیده می شود ایجاد کرده و نهایتا تخمک درون آن آزاد می شود. در مواردی که اندازه این کیست ها به بیشتر از ۳ تا ۴ سانتی متر برسد، کیست حقیقی است و به آن کیست تخمدان می گوییم ولی اگر اندازه کیست از این میزان کمتر باشد، طبیعی است.


  ● ۹۰ درصد کیست های خوش خیم به درمان پاسخ می دهد

  کیست های تخمدان به ۲ دسته خوش خیم و بدخیم یا تومور سرطانی تقسیم بندی می شوند. دسته اول کیست های هورمونی است که در بسیاری از خانم ها ایجاد می شود و علایم این نوع کیست قابل کنترل است و در اکثر موارد به دارودرمانی پاسخ می دهد. دسته بزرگی از کیست های تخمدان به خصوص در خانم های جوان مانند کیست های آندومتریوز به عنوان بیماری شناخته می شود که متاسفانه ممکن است باعث ایجاد مشکل و نازایی در آنها شود. همچنین کیست های درموئید یا خونی یا کیست هایی که پاره شده و باعث عارضه می شود. به علاوه کیست هایی هستند که در حقیقیت نوعی تومور تخمدان هستند که مربوط به قشر تخمدان است که غیرطبیعی بوده و با علایم خون ریزی، پرمویی و خشونت صدا و... همراه است که خوشبختانه این نوع کیست خیلی شایع نیست و درصد کمی از افراد به آن مبتلا هستند. این نوع کیست ها با داروهای هورمونی درمان نشده و نیاز به جراحی دارد.

  ● سن، عاملی مهم در بدخیمی کیست تخمدان است
  کیست های بدخیم ممکن است در هر سنی بروز کند اما هرچه سن بالاتر می رود احتمال ابتلا به کیست های بدخیم افزایش می یابد. در حقیقت سن از جمله مسایلی است که در کیست های تخمدان اهمیت ویژه ای دارد. در خانم های جوانی که بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن دارند اکثرا کیست ها از نوع خوش خیم بوده و جای نگرانی ندارد اما برعکس این قضیه، در خانم هایی که بالای ۴۰ سال سن دارند ممکن است این کیست ها بدخیم باشند. به عبارت ساده تر احتمال بدخیم بودن کیستی که در یک خانم ۲۰ ساله وجود دارد در مقایسه با خانمی که ۶۰ ساله است کمتر است. بنابراین اگر در این مساله شکی باشد باید بررسی و آزمایش های لازم صورت بگیرد و اقدام به جراحی شود.


  ● در دهه پنجم زندگی کیست تخمدان شایع تر است

  بسیاری از کیست های تخمدان، زمینه خانوادگی دارد که با پرسش از بیمار می توان به ژنتیکی بودن آن پی برد مانند کیست های آندومتریوزی. اما اکثر کیست ها زمینه خاصی ندارند و در اثر داروهای تحریک تخمک گذاری ایجاد می شوند. عده ای از آنها نیز به طور طبیعی در بارداری ها ایجاد و سپس خودبه خود جذب می شوند. عده ای دیگری از کیست های تخمدان در زمینه بیماری های عمومی مانند کم کاری تیرویید، غده فوق کلیه و بیماری های کبدی و کلیوی با تغییر میزان هورمون ها ایجاد می شود. ولی دسته عمده کیست های تخمدان مربوط به سنین بالاتر است و در دهه پنجم زندگی شایع تر می شود. کیست های بدخیم یا سرطان های تخمدان ممکن است در بعضی از خانواده ها بیشتر باشد. کیست ها یا تومورهای بدخیم تخمدان مربوط به بیماری های خود تخمدان یا ناشی از متاستاز یا پخش شدن سلول های سرطانی از دستگاه گوارش به خصوص لوله های گوارشی و معده باشد.

  ● درد مبهم زیر شکم را جدی بگیرید
  خیلی از اوقات کیست تخمدان علامت ندارد و در معاینات یا سونوگرافی ها کشف می شود ولی علایم شایع شامل لک بینی، خون ریزی های نامنظم، دردهای زیر دل یا اختلالات زمانی قاعدگی است. کیست های بدخیم با علایم بالینی همراه است؛ در این موارد اندازه کیست ها بیش از ۵ سانتی متر است. داخل کیست ها خالی نبوده و به شکل توپر است و جوانه دارد. در سونوگرافی، کیست سطح ناصافی دارد که این مساله احتمال بدخیم بودن آن را افزایش می دهد. از طرف دیگر کیست هایی هستند که به سرعت بزرگ شده و در نتیجه شکم بزرگ شده یا همراه با آسیت است که در اصطلاح عامیانه گفته می شود که شکم آب آورده، این مورد هم یکی از نشانه های بدخیمی احتمالی کیست تخمدان است.


  بیش از نیم قرن است که در دنیا از قرص های جلوگیری از بارداری برای درمان کیست های خوش خیم استفاده می شود و عوارضی ندارد. اکثر خانم ها دارای کیست های هورمونی هستند. اگر اندازه آنها کوچک و از نوع خوش خیم باشد، همراه با آب داخل مایع شکمی نباشد و در سونوگرافی، برجستگی ای نداشته باشد با مصرف قرص های جلوگیری درمان می شود یا با داروهای لازم دیگر که پزشک تجویز می کند، برطرف می شود. در ۹۰ درصد از موارد کیست های خوش خیم به دارودرمانی پاسخ می دهد و ۱۰ درصد مابقی به درمان پاسخ نمی دهد. در این صورت کیست هایی را که باقی بمانند، مورد بررسی بیشتری قرار می دهیم. این ارزیابی بر حسب سن صورت می گیرد. اگر خانمی در سن یائسگی کیست ۳ تا ۵ سانتی متری داشت نباید به این راحتی از آن گذشت. در هر حال شرح حال بیمار، سن و علائمی که با آن مراجعه کرده اهمیت خاصی دارد.

  ● حال چه کنیم؟
  عمده کیست های تخمدان نیاز به درمان ندارند و پس از بررسی و تشخیص دقیق توسط پزشک طی زمان جذب می شوند. عده ای نیز با درمان های بیماری زمینه ای یا اختلالات هورمونی بهبود می یابند. دسته ای از کیست ها که مشکوک به بدخیمی اند یا بزرگ یا با علایم درد و خون ریزی هستند با تشخیص پزشک پس از درمان های طبی و عدم بهبودی، باید جراحی شوند که به ۲ شیوه جراحی لاپاراسکوپی و لاپاراتومی انجام می شود که در مراکزی که امکانات لاپاراسکوپی موجود باشد ترجیحا برای راحتی بیمار با لاپاراسکوپ درمان صورت می گیرد.


  ● سخن پایانی

  در نهایت به خانم ها توصیه می شود که اگر دچار دردهای مزمن هستند یا اینکه خون ریزی طولانی مدت دارند حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند تا ماهیت کیست ها مشخص شود و اگر نیاز به دارودرمانی یا جراحی است، اقدامات لازم صورت بگیرد.


  دکتر ابوالفضل مهدی زاده کاشی
  متخصص زنان و استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی تهران
   
  کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  Mina (03-03-92)
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 3. Top | #3


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  شاید شما هم مبتلا به تخمدان های پر از کیست باشید!-کیست تخمدان چیست؟  برخی از زنان در روزهایی از دوره قاعدگی خود دچار درد شکم شده و قاعدگی آنها نامنظم می شود این درد گاهی وضعیت زندگی آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. بدخلقی, رویش موهای زاید سبب ناراحتی این زنان می شود. انجام آزمایشات تشخیصی بیانگر کیست تخمدان در این زنان است.
  علایم و نشانه های سندرم تخمدان پر از کیست ممکن است متفاوت باشد. اما شایع ترین شکایات زنان از این وضعیت عبارت است:

  ▪ قاعدگی نامنظم و یا فقدان قاعدگی: این شایع ترین علامت است. ممکن است قاعدگی در فواصل طولانی تر از ۳۵ روز یا کمتر از ۲۸ روز اتفاق بیفتد.


  ▪ رویش موهای زاید: افزایش هورمون های مردانه ممکن است به بروز علایم فیزیکی مانند رویش موهای بلند و ضخیم در صورت، سینه، زیر شکم، پشت، بالای بازوها و بالای پاها منجر شود. جوش صورت هم ممکن است در عده ای دیده شود. تمام زنانی که دچار کیست تخمدان هستند همه علایم مردانه را نشان نمی دهند. آزمایش های خون برای تشخیص سطح بالای هورمون مردانه می تواند به درمان کمک کند.

  ▪ وضعیت های که موجب ازدیاد هورمون های مردانه و قاعدگی نامنظم می شود: کم کاری غده تیروئید سبب کاهش ترشح هورمون تیروئید می شود. این حالت هم می تواند به قطع قاعدگی منجر شود. وجود توده در قسمت غده فوق کلیوی نیز موجب افزایش هورمون های مردانه در بدن می شود. بنابراین در صورت رد سایر دلایل قطع و نامنظمی قاعدگی، پزشک بهتر می تواند کیست تخمدان را تشخیص دهد.

  ▪ نازایی: نازایی هم گاهی نشان دهنده تخمدان پر از کیست است.

  ▪ درد مزمن لگن: وجود درد در ناحیه لگن و ران ها هم می تواند از دیگر نشانه های تخمدان پر از کیست باشد.

  ▪ چاقی: دربعضی از زنان، چاق شدن و اضافه وزن در قسمت کونری بدن (شکم و تنه) از دیگر علایم این بیماری است.اگر کیست تخمدان درمان نشود، چه اتفاقی می افتد؟ در صورتی که کیست های تخمدانی درمان نشوند، ممکن است در طولانی مدت به بیماری های قلبی و دیابت بینجامند. افزایش چربی های خون و فشارخون، مختل شدن چرخه قاعدگی، خون ریزی های غیرطبیعی و سرطان لایه داخلی رحم ممکن است از عوارض درمان نشدن کیست ها باشند.همان طور که گفتیم، بدن در این بیماری به انسولین مقاومت پیدا می کند، بنابراین تجمع قند در خون و مصرف نشدن آن در سلول ها می تواند موجب افزایش قند خون و دیابت شود.درمان چگونه است؟ پزشک از شما می خواهد تا به صورت منظم مراجعه کنید و شما از نظر علایم بیماری های قلبی، قندخون و فشار خون تحت کنترل خواهید بود. ممکن است پزشک قرص های جلوگیری از بارداری کم هورمون که حاوی استروژن و پروژسترون هستند تجویز کند. مراقب خود باشیدعلاوه بر رعایت همه توصیه های پزشک و مصرف به موقع داروها، باید از مصرف غذاهایی که موجب اضافه وزن می شود خودداری کنید. رژیم غذایی کم چرب و کم کربوهیدرات، سطح انسولین را افزایش می دهد. بیشتر از میوه و سبزی استفاده کنید. در تعیین رژیم غذایی خوب و مناسب از پزشک خود کمک بگیرید و ورزش کنید. افزایش فعالیت بدنی روزانه در زنانی که دچار تخمدان پر از کیست هستند بسیار سودمند بوده و به درمان و پیشگیری از مقاومت بدن به انسولین و کاهش وزن کمک می کند.

  سلامتیران:منبع
   
  کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  Mina (03-03-92)
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 4. Top | #4


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  کیست فولیکولی تخمدان در زنان  باورتان می شود ۲ هفته قبل، پزشکان در بیمارستانی در آمل، کیستی ۷ کیلویی را از تخمدان یک بیمار

  ۷۱ ساله درآوردند؟
  شما فکر می کنید تا زمانی که این کیست بزرگ و بزرگتر شده و به ۷ کیلو رسیده، هیچ نشانه ای نداشته و این خانم ۷۱ ساله اصلا تا این زمان متوجه کیست به این بزرگی نشده بوده؟!

  دکتر شهنام طیبی متخصص جراحی عمومی در باره این عمل یک ساعته که خوشبختانه با موفقیت انجام شده گفته است: «این عمل روی بیماری که از مدتها قبل بر اثر درد شکمی احساس ناراحتی می کرد و در سیستم تنفس نیز دچار اختلال شده بود، انجام شد.یعنی این خانم بعد از اینکه مدت ها از درد شکم و تنگی نفس رنج کشیده به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام آزمایش های بیشتر و دقیق تر مشخص شده، این کیست از ناحیه و منشأ تخمدان چپ بوده است.»

  لابد می پرسید چرا این کیست این قدر بزرگ شده؟ مسلما یکی از دلایل این قضیه اهمیت ندادن بیمار به علائم وجود کیست بوده که باعث شده مدت ها این کیست دور از دید پزشکان به رشد خود ادامه دهد. بد نیست بدانید، سرطانی شدن هم می تواند یکی دیگر از دلایل رشد غیرعادی کیست باشد. اگر می خواهید درباره کیست تخمدان بیشتر بدانید، این مقاله را بخوانید.


  کیست تخمدان، کیسه های کوچک پر از مایعی است که در تخمدان خانم ها ایجاد می شود. اغلب کیست ها بی خطر هستند اما ممکن است مشکلاتی هم ایجاد کنند؛ مانند پاره شدن، خونریزی و درد که ما را به آن راغب می کند تا برای خارج کردن این کیست به وسیله جراحی اقدام کنیم.

  خانم ها ۲ تخمدان دارند که تخمک – یعنی سلول جنسی ماده را نگهداری و آزاد می کند. هر تخمدان به اندازه یک گردو است و در یک سمت رحم قرار گرفته. درحالت طبیعی هر ماه هر یک از تخمدان ها، یک تخمک تولید می کند که در کیسه ای به نام فولیکول قرار گرفته. تخمک همین طور در داخل فولیکول رشد می کند تا هورمون استروژن علامت بدهد که رحم برای پذیرش سلول تخم آماده است. یعنی آنقدر دیواره رحم ضخیم شده که سلول تخم بعد از لقاح بتواند در آن لانه گزینی بکند. در این شرایط است که دیواره فولیکول پاره شده و تخمک در فضای شکم رها می شود تا اگر اسپرمی (سلول نر) در آن دور و بر ها بوده و همه شرایط فراهم باشد، با آن ترکیب شده و تخم لقاح یافته را ایجاد کند. اما اگر لقاح انجام نشود دیواره رحم هم، با پایین آمدن سطح هورمون ها، تخریب شده و خونریزی می کند. این چرخه همان سیکل یا دوره ماهانه است که با عادت ماهانه شروع و به آن ختم می شود.


  ● کیست های جورواجور
  حالا اگر فولیکول پاره نشده و تخمک را رها نکند، مایع در آن مانده و یک کیست در تخمدان ایجاد می کند. این کیست که دیواره آن نازک بوده و تنها در آن مایع وجود دارد به کیست فانکشنال ( عملکردی) معروف است. اغلب کیست های تخمدان از این نوع هستند. سایر کیست های خوش خیم تخمدان عبارتند از:


  ـ کیست فولیکولی: این کیست ساده، زمانی تشکیل می شود که تخمک آزاد نشده یا اینکه یک فولیکول رسیده مایع درونش را خالی نکند. این کیست که ممکن است به ۵ ۶ سانتی متر هم برسد، معمولا در زمان تخمک گذاری تشکیل شده و اگر پاره شود می تواند موجب درد شدید و فرو رونده ای در همان سمت شکم شود. تقریبا یک چهارم زنانی که این کیست را دارند، درد را تجربه می کنند. این درد به نام درد شب چهارده معروف است، چون معمولا در وسط دوره عادت ماهانه اتفاق می افتد. این کیست ها معمولا علامت دیگری نداشته و خودبه خود بعد از چند ماه از بین می روند.

  ـ کیست جسم زرد: این کیست که کمتر شایع است، از جسم زرد به وجود می آید. باقیمانده فولیکول بعد از آزاد شدن تخمک از آن به «جسم زرد» تبدیل می شود. قطر این کیست ممکن است به ۶ سانتی متر هم برسد. این کیست هم معمولا یک طرفه بوده و بی علامت است. اگردر این کیست خون جمع شود به آن کیست هموراژیک ( خونریزی دهنده) هم می گویند. این کیست معمولا بعد از چند ماه خودبه خود از بین می رود اما اگر پاره شود ممکن است درد ناگهانی و خونریزی داخلی ایجاد کند.


  ـ کیست درمویید: این یک کیست غیرعادی است که معمولا در خانم های جوانتر ایجاد شده و به آن تراتوم هم گفته می شود. این کیست شبیه بافت پوستی است و در آن چربی، استخوان، مو و غضروف هم ممکن است وجود داشته باشد.

  ـ کیست اندومتریوم: در حالتی ایجاد می شود که فرد مبتلا به اندومتریوز (یعنی بافت اندومتر رحم در جایی خارج از رحم رشد کند) باشد. وقتی بافت رحم در تخمدان رشد کند، چنین کیستی به وجود می آید. این بیماری در سنین باروری خانم ها رخ داده و ممکن است باعث درد مزمن لگن شود.


  ـ تخمدان پلی کیستیک: زمانی به وجود می آید که کیست های متعدد کوچک دریک تخمدان بزرگ دیده شود. این حالت در خانم های طبیعی یا دارای اختلال هورمونی ممکن است دیده شود. دقت کنید این با نشانگان تخمدان پلی کیستیک متفاوت است. در این نشانگان علائم دیگری هم همراه است مثلا خطرات قلبی عروقی و مقاومت به انسولین وجود دارد که خطر دیابت و فشار خون بالا را زیاد می کند. علاوه بر این باعث خونریزی غیرطبیعی ماهانه و سقط و ناباروری می شود.

  ـ سیستادنوم: نوعی تومور خوش خیم است که از بافت تخمدان به وجود می آید. ممکن است با آب یا مایعی شبیه موکوس پر شده باشد. این کیست معمولا در داخل تخمدان رشد نمی کند و با ساقه ای به تخمدان چسبیده است، به همین علت می تواند بسیار بزرگ شود و اگر چه خوش خیم است اما لازم است جراحی و خارج شود.


  ● چرا و به چه علت؟
  کسانی که دوره عادت ماهانه نامنظم دارند، افراد خیلی چاق، دخترانی که تازه عادت ماهانه شده اند، زنان نازا، کسانی که کم کاری تیروئید داشته و یا اختلالات هورمونی دارند و زنانی که برای درمان سرطان سینه خود تاموکسیفن مصرف می کنند، در معرض ایجاد کیست در تخمدانهایشان هستند.


  پزشکان معتقدند اختلال هورمونی در دوران یائسگی و جابه جایی تخمدانها در خانمهای مسن باعث ایجاد کیست در آنها می شود. البته به تازگی رشد کیست در خانمهای جوان نیز بر اثر اختلالات هورمونی در تخمدانها شایع شده است، بنابر این خانمها باید درصورت دردهای شکمی سریع به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند. جالب است بدانید کسانی که از قرص های ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند کمتر در معرض خطر این کیست ها هستند. این قرص ها حتی در درمان این کیست ها هم استفاده می شود.

  ● بیماری خاموش

  معمولا کیست های تخمدان علامتی از خود نشان نمی دهند و در معاینات دوره ای به طور اتفاقی تشخیص داده می شوند. اما گاهی مبتلایان ممکن است علائم زیر را احساس کنند: درد زیر شکم و لگن، اختلال و بی نظمی قاعدگی، احساس فشار یا پری لگن یا شکم، درد لگن بعد از مقاربت و ورزش، احساس فشار و درد هنگام دفع ادرار و مدفوع، تهوع و استفراغ، نازایی. پس درصورت وجود هرکدام از مشکلات ذکر شده بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا درصورت لزوم با معاینه لگن، آزمایش خون، سونوگرافی و روش های دیگر تصویر برداری وجود کیست یا تومور را تشخیص دهد.

  اگرچه راه مشخصی برای پیشگیری از این کیست ها وجود ندارد اما دقت در تغییرات دوره ماهانه و قاعدگی و همچنین معاینات دوره ای منظم توسط پزشک می تواند به تشخیص زود هنگام بیماری کمک کند.


  بیماری که کیست دارد برای تسکین درد می تواند از مسکن های بدون نیاز به نسخه استفاده کند و بهتر است برای پیشگیری از پارگی و پیچ خوردن کیست، فعالیت های کششی و سنگین خود را کمتر کند. اگرچه کیست های تخمدان معمولا خودبه خود از بین می روند اما گاهی لازم است پزشک با تجویز دارو (قرص های پیشگیری از بارداری) یا جراحی بیمار را از شر آن خلاص کند و این معمولا وقتی است که اندازه کیست به حدی بزرگ شده که باعث دردسر است. مثل کیست همان خانم ۷۱ ساله آملی که از بس بزرگ شده بود، حتی نمی گذاشت راحت نفس بکشد!
   
  کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  Mina (03-03-92)
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 5. Top | #5


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  کیست های شایع تخمدان در دختران جوان  تخمدان پلی کیستیک، بیماری است که امروزه انگار گریبانگیر بسیاری از دختران جوان شده و آنها را با مشکلات باروری مواجه کرده است. این بیماری شاید ۳۰ سال پیش فقط در خانم های چاق دیده می شد اما الان دخترهای جوان لاغر حتی در سنین ۱۷ سالگی هم به آن مبتلا می شوند! شاید شما هم تا به حال با جابه جایی های چند روزه عادت ماهانه تان و رشد چند موی زائد روی چانه یا قفسه سینه و افزایش آکنه هایتان دلهره کیست های تخمدانی را از سر گذرانده باشید. دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی به شما می گوید که آیا این نگرانی را باید جدی بگیرید یا خیر.
  وقتی محیط بدن مردانه می شود!

  تخمدان پلی کیستیک همان بیماری «اشتین لونتاین» است که در زمان قدیم با علائم «هیرسوتیسم» (افزایش رشد موهای زائد)، افزایش آکنه صورت، الیگومنوره (تعداد کم دفعات قاعدگی) یا آمنوره (فقدان قاعدگی) و نازایی توسط آقای «اشتین لونتاین» شناخته شد. در زمانی که این بیماری مطرح شد بیشتر مختص افراد چاق بود و علت بروز آن به هم خوردن تعادل هورمون ها در خانم هاست به این ترتیب که سطح هورمون های مردانه یا به طور مستقیم در خون بالا می رود یا گیرنده ها نسبت به این هورمون ها حساس تر می شوند و محیط بدن خانم ها تبدیل به یک محیط مردانه می شود. تخمک گذاری ها معمولا در این محیط مردانه اختلال پیدا می کند. درچنین مواقعی شاهد عدم تخمک گذاری یا کم شدن تخمک گذاری ها و افزایش علائم مردانه ازجمله رشد موهای ریش و سبیل و بقیه قسمت های بدن و ریزش موهای سر به طریق مردانه در دو طرف شقیقه ها می شویم.  چه علائمی دارد؟

  هر فردی که بیماری پلی کیستیک دارد ممکن است تمام علائم ذکر شده برای آن را نداشته باشد. این بیماری طیف گسترده ای دارد. برای مثال ممکن است دورتا دور تخمدان فقط فولیکول های ریز با فاصله بین ۲ تا ۹ میلی متر وجود داشته باشد و بیمار هیچ گونه علامتی نداشته باشد یا کسی که اصلا در سال پریود نمی شود و تمام بدنش از موهای زائد پوشیده شده و موهای سرش به میزان زیادی کاسته شده است. این بیماری معمولا از ابتدا با نامرتبی پریودها شروع می شود به این ترتیب که پریودها یک تا ۲ هفته عقب می افتد و در نهایت به جایی ختم می شود که بیمار فقط با استفاده از آمپول ها یا قرص های پروژسترون پریود می شود. کم یا زیاد بودن خونریزی ها در زمان عادت ماهانه بستگی به جایگاه بیمار در این طیف دارد. برخی از افراد مبتلا بسیار چاق هستند و معمولا سطح هورمون های زنانه شان هم بالاست. در این افراد ضخامت لایه داخل رحم زیاد می شود در نتیجه خونریزی هایشان می تواند زیاد باشد. بیماران دیگری هم هستند که هر ۲ تا ۳ ماه یک بار پریود می شوند و چون در این فواصل چند ماهه تخمک گذاری ندارند سطح داخلی رحم شان ضخیم می شود. این ضخیم شدن آندومتر یا لایه داخلی باعث می شود بعد از چند ماه که پریود اتفاق می افتد بسیار شدید باشد. وضعیت برای برخی افراد نیز برعکس است، یعنی بیمار هر ۲ تا ۳ هفته یک بار پریود می شود. در این افراد سطح هورمون ها به علت تخمک گذاری به طور مرتب بالا و پایین نمی شود و چون در وسط سیکل به طور ناگهانی یکی از هورمون های استروژن یا پروژسترون افت می کند بیمار دچار خونریزی می شود و فکر می کند پریود شده درحالی که این خونریزی پریود نیست و مربوط به عدم تعادل هورمون هاست.


  حتا دختران ۱۶ ساله لاغر هم ممکن است مبتلا شوند!

  بیماری پلی کیستیک می تواند جنبه ارثی و مادرزادی داشته باشد به خصوص در خانواده هایی که دچار چاقی موروثی نیز هستند. در حال حاضر شیوع آن نسبت به ۳۰ سال پیش خیلی بیشتر شده است. در قدیم این بیماری فقط در بیماران چاق دیده می شد اما امروزه حتی لاغرها هم ممکن است دچار پلی کیستیک های بسیار مقاوم به درمان شوند. متاسفانه درحال حاضر کمتر کسی پیدا می شود که در سونوگرافی اش این کیست ها دیده نشود و علائمی نداشته باشد. تنها کسانی که به طور مرتب ورزش می کنند و غذای فست فود و چرب نمی خورند و مراقب هیکل خود هستند، دچار این علائم نمی شوند. بیشتر افراد مبتلا به بیماری پلی کیستیک زمانی به پزشک مراجعه می کنند که با علائم آن مواجه می شوند. دختران جوان مبتلا به این بیماری که تازه پریود شده اند و معمولا هم لاغر هستند کمتر متوجه علائم آن می شوند بنابراین بیشتر مراجعان در رابطه با این بیماری در سنین بالای ۱۶ سال قرار دارند. این افراد ۱۶ تا ۱۷ ساله معمولا باید پریودهایشان بعد از ۴ تا ۵ سال مرتب شده باشد اما باز هم شاهد بی نظمی های عادت ماهانه هستند و آمنوره دارند. در کل می توان گفت رده سنی مبتلایان بیشتر بین ۱۶ تا ۳۶ سال است.  مبتلایان به این بیماری نازا نمی شوند

  این بیماری را می توان با در نظر گرفتن علائم کلینیکی، سونوگرافی و آزمایش های خاصی تشخیص داد. زمانی که بیمار با علائم هیرسوتیسم، آکنه، نامرتبی پریود یا حتی نازایی مراجعه می کند برای او آزمایش هایی در روز دوم عادت ماهانه درخواست می شود تا اختلالات هورمونی اش مشخص شود. در این افراد معمولا سطح هورمون های هیپوفیزی LH و FSH دچار اختلال می شوند به این ترتیب که نسبت هورمون LH به FSH بیشتر از ۲ می شود. علاوه براین فاکتور مهم دیگری به نام(AMH (Anti Mullerian Hormone نیز وجود دارد که میزان طبیعی این هورمون معمولا بین ۵ تا ۵/۵ است اما میزان آن در مبتلایان به بیماری پلی کیستیک حتی تا ۱۲ هم می رسد. در سونوگرافی نیز به خصوص اگر به طریق واژینال انجام شود معمولا فولیکول های زیر ۱۰ میلی متری بسیار زیادی دور تا دور تخمدان مشاهده می شود. برخی پزشکان به بیماران ترس واهی می دهند مبنی براینکه مبتلایان به این بیماری هیچ وقت باردار نمی شوند درحالی که ممکن است حتی پریود بیمار مرتب و علائم شدید نداشته باشد. این اظهار نظر بیمار را وحشت زده می کند درصورتی که باید در مورد بیماری پلی کیستیک به خوبی توضیح داده شده و به آن رسیدگی شود. در بسیاری از موارد مبتلایان به این بیماری یا با رژیم یا با درمان بالاخره باردار می شوند.
  پزشک برایتان قرص ضد دیابت تجویز کرده است؟!


  برای درمان این بیماری جدا از کاهش وزن و ورزش مرتب می توان برحسب علائم بیمار از درمان های دارویی نیز استفاده کرد. یکی از این داروها متفورمین یا همان داروی ضددیابت است. متفورمین ورود قند را به سلول تسهیل می کند و این باعث می شود فرد همیشه گرسنه نباشد و احساس سیری کند. درنتیجه وزن بیمار کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش وزن باعث می شود متابولیسم هورمون ها بهبود یابد و چربی بدن کاهش پیدا کند در نتیجه هورمون های جنسی کمتر داخل این چربی ها تجمع پیدا می کنند. بارها دیده شده که با تجویز متفورمین برای چند ماه، پریود بیمار مرتب شده یا بیماری که نازایی داشته خود به خود باردار شده است. در آخر اگر هیچ یک از روش های درمانی ازجمله استفاده از متفورمین، دگزامتازون، رژیم غذایی، ورزش و ... جواب نداد و بیمار نتوانست وزنش را پایین بیاورد و پریودهایش را منظم کند، مجبور می شویم از لاپاراسکوپی استفاده کنیم. در لاپاراسکوپی فولیکول هایی که ریز هستند را معمولا با الکترود می سوزانیم. البته در گذشته متاسفانه پزشکان یک قطعه از تخمدان را برمی داشتند و این باعث می شد سطح هورمون های مردانه افت کند و فرد باردار شود. برای رفع موهای زائد یا هیرسوتیسم نیز می توان از داروهای بسیار ساده مانند اسپیرونولاکتون استفاده کرد. این دارو مدر است و باعث افزایش ادرار می شود و علاوه بر کاهش موهای زائد رشد موهای سر را نیز بهبود می بخشد. از طرفی اگر بیمار آکنه داشته باشد معمولا از داروهای ضد آکنه موضعی یا حتی داکسی سایکلین می توان استفاده کرد. اگر هم آکنه خیلی شدید باشد گاهی اوقات بیمار مجبور می شود تحت نظر متخصص پوست از دارویی به نام روآکوتان استفاده کند که حاوی اسید رتینوئیک است. البته این دارو باید باتوجه به آزمایش های کبدی مصرف شود.

  مجله سیب سبز:منبع
   
  کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  Mina (03-03-92)
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 6. Top | #6


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  کیست تخمدان به سراغ چه زنانی می آید؟  شاید شما هم با خانمهای متعددی رو به رو شده باشید که از اختلالات دوره ماهانه شکایت دارند و نمی دانند چه باید بکنند. در این میان حتی برخی از دختران به دلیل بی اطلاعی از اهمیت موضوع آن را با مادرشان نیز در میان نمی گذارند تا چه برسد به مراجعه به پزشک متخصص.

  بعضی دیگر از خانمها هم از وجود موهای زائد صورت ناراحتند و نمی دانند برای رفع این مشکل چه باید بکنند؟
  برخی به پزشک مراجعه می کنند و برایشان تشخیص کیست تخمدان داده می شود که آنها پیش از دیگران نگرانند ولی باز هم درباره مشکلشان حرفی نمی زنند و چیزی نمی پرسند و...

  با توجه به اهمیت این موضوع و ارتباط سلامت تخمدانها با سلامت «زن» ما این مقوله را با دکتر مریم جهان افروز برهانی، جراح و متخصص بیماریهای زنان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی در میان گذاشتیم.

  ▪ خانم دکتر برهانی با تشکر از اینکه دعوت قدس را برای مصاحبه پذیرفتید با توجه به آمار قابل توجهی که کیست های تخمدان بویژه در دخترخانمها پیدا کرده، لطفاً توضیح دهید کیست تخمدان چیست و آیا خطرناک است؟

  ـ من هم سپاسگزارم از سرویس بانوان که به این موضوع به ظاهر ساده ولی بسیار با اهمیت پرداخته اند. اما کیست تخمدان عبارت است از توده های تخمدانی معمولاً خوش خیم که اغلب از نسج تخمدان تولید می شود و در بسیاری از موارد از فولیکول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد. در واقع کیست تخمدان از توده های کیسه مانندی که دارای یک جدار است و مقداری مایع ساده داخل آن جمع شده، تشکیل شده است.

  ▪ چه عواملی باعث بروز کیست تخمدان می شود؟

  ـ علل متفاوتی می تواند باعث بروز این کیست ها شود که اکثراً علت آن عدم تخمک گذاری است، چون فولیکولی که قرار است «تخمک» را ایجاد کند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را آزاد می کند، این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در داخل خود، تبدیل به کیست می شود. گاهی چند تخمک چند کیست تولید می کنند و این عمل تکرار شده، تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدانها ایجاد می شود که آنها را به نام تخمدانهای «پلی کیستیک» می شناسیم.

  ▪ کیست تخمدان چند نوع است؟ آیا همه کیست ها خطرناکند؟

  ـ کیست ها انواع مختلف دارند ولی کیست های تخمدان شایع که بیشتر دیده می شود، اکثراً کیست های ساده و همان کیست هایی است که شرح داده شد.
  ولی در مواردی این کیست ها می تواند بدخیم و خطرناک باشد که برای تشریح آنها به بحث های پیچیده پزشکی نیاز می باشد.

  گاهی هم از محل فولیکول تخمدانی در مرحله دوم سیکل ماهانه که دوره «لوتیئنی» نامیده می شود کیست های لوتیئنی ساخته می شود که آنها نیز به نام کیست «فونکسیونل» شناخته شده و خطرناک نیستند. این کیست ها یا خود به خود و یا بوسیله درمانهای ساده رفع می شوند.

  ▪ معمولاً بیمارانی که کیست تخمدان دارند، با دارو درمان می شوند؟

  ـ همانطور که اشاره شد، کیست هایی که جدار نازک و صاف دارند، ساده هستند و در داخل آنها مایع صاف بدون هیچ گونه نسج اضافی ملاحظه می شود اینها کیست های «فونکسیونل» هستند و اکثراً خود به خود رفع می شوند، پس به درمان خاصی نیاز ندارد. ولی گاهی همین کیست ها، کمی بزرگتر شده و می توانند علایمی مثل درد در زیردل و اختلال در دوره ماهانه بیمار تولید کنند. گاهی هم لکه بینی در این بیماران دیده می شود که با استفاده از قرص های ضدبارداری به راحتی درمان می شوند و با یک سونوگرافی ساده هم تشخیص داده می شوند.
  در ضمن تخمدانهای با کیست های متعدد (پلی کیستیک) نسبتاً خوش خیم هستند ولی درمان آنها در بیماران مختلف بر حسب شرایط بیمار نظیر وزن و اینکه ازدواج کرده یا نه و یا بچه می خواهد یا نمی خواهد کاملاً متفاوت است و به بررسی ها و آزمایشهای دقیق تر و مراجعه های متعدد به پزشک نیاز دارد.


  ▪ خانم دکتر چه کیست هایی به جراحی نیاز دارند؟
  ـ در بیماری که کیست تخمدان دارد، اگر علایم غیرعادی رخ دهد، ممکن است کار به جراحی بکشد، مثلاً کیست پاره شود و یا دردهای شکمی و لگنی حاد و علایم خونریزی داخل شکمی پیدا شود، اکثراً کار به جراحی می کشد.

  در بعضی موارد هم ممکن است کیست دچار پیچ خوردگی شود و این پیچ خوردگی ادامه یافته منجر به تحریک پریتون و کیست دچار کم خونی شود. در این صورت نیز اگر علایم با جابجایی و استراحت تغییر نکند و درد و استفراغ ادامه پیدا کند، باید جراحی شود.
  در حالتی که کیست خیلی بزرگ شود و یا آنکه پس از چند دوره درمان طبی به درمان جواب ندهد (باید جراحی شود)

  معمولاً تخمدانهای با کیست های متعدد به جراحی نیاز ندارند ولی بیمار باید با دقت تحت نظر باشد و ممکن است سالها به درمان طبی نیاز داشته باشد که بر حسب شرایط سنی، وضعیت کیست ها و شرایط زناشویی و وزن بیمار، درمانها متفاوت خواهد بود.

  ▪ کیست تخمدان معمولاً چه علایمی ایجاد می کند؟

  ـ علایم حاد کیست تخمدان شامل: احساس درد ناگهانی شکم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف که ممکن است به علت خونریزی داخلی باشد. بعضی وقتها با خونریزی مختصر پریتون علایم شدت پیدا نمی کند و با استراحت در بیمارستان علایم بهبود پیدا کرده و احتیاج به عمل ندارد.

  ▪ آیا این کیست ها قابل پیشگیری هستند؟

  ـ پیشگیری بدون استفاده از دارو برای کیست تخمدان وجود ندارد فقط تجربه نشان داده که افرادی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، کمتر دچار کیست تخمدان می شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت مهار فعالیت تخمدان کیست های تخمدان کمتر مشاهده می شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره بارداری و شیردهی خود به خود پس رفت پیدا می کند.
  معمولاً خانم هایی که دیر ازدواج می کنند و دیر حامله می شوند، بیشتر در معرض این کیست ها قرار می گیرند، ولی کاملاً نمی توانیم بگوییم که برای جلوگیری از کیست تخمدان قرص ضد بارداری بخورند چون همه خانمها کیست تخمدان پیدا نمی کنند بنابراین توصیه می کنم با مراجعه مرتب سالانه به پزشک متخصص زنان مشاوره و معاینه شوند و هرگاه دردهای مبهم لگنی، لکه بینی و یا بی نظمی در عادت ماهانه پیدا کردند. باید با متخصص زنان مشورت کنند و به موقع سونوگرافی انجام دهند تا در صورت کیست، نوع آن مشخص شود و درمان به روش صحیح صورت گیرد. چون اکثر این کیست ها در صورت تشخیص بموقع با درمان دارویی رفع خواهند شد( استفاده از هورمون ها) و به ندرت کار به جراحی می کشد.


  ▪ معمولاً دختر خانمهایی که کیست تخمدان دارند، از اینکه در آینده بار دار نشوند، نگران هستند، آیا کیست تخمدان مانع بارداری می شود؟
  ـ در تخمدانهای پلی کیستیک با توجه به اینکه کاملاً وضع آندوکرینولوژی زن به هم می خورد و از تخمدانهای کیستیک و بدون تخمک گذاری هورمونهای مردانه ترشح می شود همچنین پرمویی (هیرسوتیسم) و اختلالات شدید دوره ماهانه دیده می شود (مثلاً هر شش ماه یا هر سه تا چهار ماه یکبار پریود می شوند) فرد دچار «الیگومنوره» شدید می شود، در نتیجه با شرایط حاملگی دشوار روبه رو است و به کمک پزشک نیاز دارند.

  علاوه بر این افرادی که هنوز ازدواج نکردند، هم نباید رها شوند چون اختلالات و تغییرات هورمونی ایجاد عوارض می کند و حتی می تواند حالتی شبیه دیابت در بیماران ایجاد کند.

  ▪ در بخشی از صحبتهایتان اشاره به قرصهای ضدبارداری در پیشگیری و درمان کیست تخمدان کردید آیا دختر خانمهایی که به منظور درمان کیست تخمدان از قرصهای ضدبارداری استفاده می کنند، برای بارداری در آینده با مشکلی برخورد نخواهند کرد؟

  ـ اثر قرصهای ضدبارداری در عقیم کردن خانمها علمی نیست، مگر اینکه به مدت خیلی طولانی قرص بخورند، به طوری که اندومتر خیلی لاغر شود، ولی هیچ منبعی ننوشته است که قرص ضد بارداری کسی را برای ابد عقیم می کند. ممکن است بارداری را مدتی به تأخیر بیندازد، ولی عقیم و نابارور نمی کند. حتی بعضی خانمها که قرص مصرف می کنند، وقتی آن را قطع می کنند، دچار آمنوره (قطع پریود) می شوند.
  توصیه می شود کسانی که قرص مصرف می کنند، قبل از پنج سال دوباره بازنگری کنند و با نظر پزشک معالج قرص را ادامه دهند.


  ▪ کسانی که کیست تخمدان دارند و تحت درمان هستند، چه نکاتی را باید رعایت کنند؟
  ـ خانمهایی که کیست تخمدان دارند و دارو مصرف می کنند، باید از حرکات ورزشی جهشی و کششی، دوومیدانی، شنا، یوگا و نظیر آن پرهیز کنند. در واقع هر کاری که فشار به لگن بیاورد ممنوع است.

  پس از دوره درمان هم که پزشک تعیین می کند، دوباره مراجعه کنند تا از درمان کامل خود مطلع شوند و در صورت جواب ندادن درمان و بهبود نیافتن، بررسی های آزمایشگاهی دقیق تر از آنها به عمل آید.

  ▪ اصولاً خانمها برای اطلاع از وضعیت سلامت خود هر چند وقت یکبار باید به متخصص زنان مراجعه کنند؟

  ـ تمام خانمها باید سالی یکبار به متخصص زنان مراجعه کنند و تحت معاینه قرار گیرند. بخصوص پس از سن ۵۰ سالگی که مشکلات خطرناک تخمدانی (سرطانها) شایعتر است و از این سن باید هر شش ماه یکبار حتماً مورد معاینه دقیق قرار گیرند. کلاً برای رفع کیست ها ساده ترین و کم خرج ترین درمان همان قرص های ضد بارداری است ولی بیمار نباید خودسرانه عمل کند، بلکه باید تحت نظر متخصص زنان باشد و فرمهای مقاوم بدرمان را جدی بگیرد. ساده اندیشی هرگز در هیچ مسأله پزشکی مجاز نیست، بخصوص در مورد مسأله تخمدان که عضوی کلیدی است و سلامتی و شادابی و زایندگی زن مستقیماً با آن در ارتباط است.
  خانمها باید حساس باشند و مثل یک نگین الماس آن را گرانقیمت بدانند. مشکلات تخمدانی از جنین داخل شکم مادر تا صد سالگی می تواند ظهور کند پس در هر مرحله ای از زندگی حتی در کودکی باید مواظب این عضو حساس باشیم که جانشین ندارد.


  ▪ خانم دکتر برهانی در پایان گفتگو چنانچه نکته خاصی وجود دارد که مادران در ارتباط با دختر خانمهایشان باید به آن توجه کنند، اشاره بفرمایید.
  ـ تمام مادران عزیز اگر دختر خانمی دارند که چاق است، اختلال عادت ماهانه دارد و بخصوص موی اضافی غیرعادی در بدن دارد (هیرسوتیسم) این سه علامت را جدی بگیرند وحتماً با پزشک متخصص زنان مشورت کنند. نکته مهم دیگر اینکه به دختران خود تفهیم کنند که به خاطر سلامتی ازدواج کنند، نه به خاطر اتومبیل و آپارتمان و ویلا چون دیر ازدواج کردن باعث کیست تخمدان، فیبروم رحم، زایمانهای با سزارین، شیردهی ناموفق، آندومتریوز و... می شود. امروز علم می گوید: بهترین تخمک مربوط به سن زیر ۲۴ سال است یعنی بین ۲۰ تا ۲۴ سالگی.
   
  کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  Mina (03-03-92)
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 7. Top | #7


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  در باره کیست های تخمدانی  یک دسته از کیست های تخمدانی کیست های فانکشنال یا عملکردی نامیده می شوند و در واقع بر اثر عملکرد تخمدان ها و اثر هورمون های مترشحه از آنها ایجاد می شوند. این کیست ها در سونوگرافی اغلب سایزی کمتر از ۸ سانتی متر داشته و به عنوان کیست ساده شناخته می شوند که بی خطرند و نیاز به درمان خاصی ندارند؛ فقط باید ۲ تا ۳ ماه با سونوگرافی پیگیری شوند.

  البته مصرف قرص های ضدبارداری از تشکیل این نوع کیست ها جلوگیری می کند، اما موجب از بین رفتن کیست تشکیل شده نخواهد شد. همان طور که این کیست ها ظرف ۲ تا ۳ ماه خود به خود از بین می روند، در کسانی که سابقه تشکیل چنین کیست هایی را دارند، امکان تشکیل مجدد کیست جدید وجود دارد، پس مصرف قرص جلوگیری هم به عنوان روش جلوگیری از بارداری و هم جهت جلوگیری از تشکیل کیست جدید به این افراد توصیه می شود.
  این کیست ها خوش خیم هستند، اما بندرت امکان پاره شدن یا پیچ خوردن دارند که منجر به درد حاد شکمی و در نتیجه مراجعه فوری به پزشک زنان می شود.


  در مواردی که کیست تخمدان پاره می شود، اغلب بجز درد لگنی ناگهانی که طی چند روز کاهش می یابد، مشکلی وجود ندارد اما از آنجا که گاهی برخی کیست های تخمدانی علاوه بر پاره شدن منجر به خونریزی داخل شکم می شوند، هر گاه کیستی پاره شد، بیمار باید تحت نظر و کنترل علائم باشد تا در موارد اورژانس و خونریزی شدید مورد جراحی قرار گیرد؛ چرا که در صورت پیچ خوردن کیست در هر سنی باید به طور اورژانس جراحی انجام شود تا تخمدان از تخریب حفظ شود.


  برای جلوگیری از موارد فوق بخصوص در کسانی که کیست های بزرگ تری تا ۷ ـ ۶ سانتی متر دارند، توصیه می شود از حرکات ناگهانی و بلند کردن بار سنگین یا انجام ورزش های سنگین تا از بین رفتن خود به خودی کیست خودداری شود.
  در برخی موارد نزدیکی هم منجر به پاره شدن این کیست ها و ایجاد درد ناگهانی در شکم می شود.


  در بارداری یا در مواردی که داروهای محرک تخمدان (جهت بارداری در افرادی که نازایی دارند) مصرف می شود، نوع دیگری از کیست های خوش خیم به نام کیست «لوتئال» ایجاد می شود که این کیست ها می توانند به ابعاد ۳۰ سانتی متر برسند که خطر پاره شدن یا پیچ خوردن بیشتری دارند، اما این کیست ها هم خود به خود از بین می روند و نیاز به جراحی ندارند.


  به هر حال کیست های بزرگ تر از ۸ سانتی متر یا کیست هایی که در سونوگرافی با خصوصیات مشکوکی مثل تو پر، یا کمپلکس (چندتایی) یا دارای جدارهای کلفت گزارش می شوند، نیاز به بررسی ها و پیگیری های دقیق تر و حتی جراحی وجود دارد.

  جام جم آنلاین:منبع
   
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 8. Top | #8


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  توده های تخمدانی در زنان چیست؟  توجه به توده های تخمدان که اغلب در سونوگرافی دیده می شود، اهمیت فوق العاده ای دارد. این توده ها که در هر سنی قابل مشاهده هستند، براساس شکل و خصوصیاتی که در سونوگرافی دارند، تفاوت می کند. البته ۸۵ درصد توده های تخمدانی خوش خیم هستند، اما متاسفانه انواع بدخیم بسیار خطرناک هستند، پس با دیدن یک توده تخمدانی باید مراقبت ها و پیگیری های مربوط زیرنظر پزشک متخصص انجام شود.


  این توده ها اغلب بدون علامت بوده و به طور اتفاقی در سونوگرافی یافت می شوند اما گاهی با علائمی مثل بزرگ شدن شکم، احساس نفخ و باد کردن شکم، درد شکم یا خونریزی های نامرتب رحمی و بندرت اختلالاتی در سیستم ادراری مثل احتباس ادرار همراه هستند.به هر حال هر توده تخمدانی بخصوص اگر در سونوگرافی توپر گزارش شود، نیاز به بررسی بیشتر و اغلب جراحی دارد. همین طور توده های بزرگ تر از ۸ سانتی متر در هر سنی یا توده های بزرگ تر از ۳ سانتی متر در سن پس از یائسگی، نیاز به جراحی دارند. قبل از جراحی می توان با انجام آزمایش هایی احتمال بدخیمی یک توده را بررسی کرد، اما این آزمایش ها حرف آخر را نمی زند و اغلب جنبه کمکی دارد و موجب ایجاد شک بیشتر پزشک به بدخیم بودن توده می شود.


  البته توده های توپر خوش خیم هم وجود دارند، مثل کیست درمویید که در برخی افراد دیده می شود اما این توده ها هم باید با جراحی خارج شوند تا از خوش خیم بودن آنها اطمینان یافته و در ضمن از مشکل پیچ خوردن تخمدان که با این نوع توده خوش خیم شایع است، جلوگیری کنیم.
  از انواع دیگر توده های خوش خیم می توان اندومتریوز یا اندومتریوما را نام برد که حاصل رشد بافت داخلی رحم در جایی خارج از رحم بخصوص در تخمدان هاست. این توده ها هم باید با جراحی خارج شوند تا از ماهیت خوش خیم آنها اطمینان یافته و درمان های مربوط به آنها را انجام دهیم.  نوع دیگر توده های خوش خیم تخمدانی که بسیار شایع است، کیست های تخمدانی هستند که اغلب به دنبال بی نظمی عادت ماهانه یا به طور اتفاقی در سونوگرافی مشاهده می شوند. کیست های تخمدان اغلب موجب احساس نگرانی فوق العاده در بانوان می شود؛ در حالی که در بیش از۹۰ درصد موارد، خوش خیم هستند.کلا در تخمدان ها به دلیل اثر هورمون ها هر ماه یک تخمک تشکیل و آزاد می شود، طی روند ساخت این تخمک، فولیکول های متعددی رشد می کنند که در مرحله خاصی از این روند، در سونوگرافی به شکل کیست های کوچکی دیده می شوند. در زمان تخمک گذاری یکی از این فولیکول ها به ابعاد حداکثر ۵ / ۲ تا ۳ سانتی متر می رسد که باز هم طبیعی بوده و گاه در سونوگرافی هایی که در میانه سیکل عادت ماهانه انجام می شود، مشاهده می شوند و اگر سونوگرافی در زمانی دیگر (مثلا شروع عادت ماهانه) انجام شود، دیگر دیده نمی شوند. بجز این موارد، کیست های دیگری هم در تخمدان ها یافت می شوند که در مورد آنها هفته بعد صحبت خواهد شد.   
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 9. Top | #9


  عنوان کاربر
  مدير وبلاگها
  .........
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  اشپزی ;شیرینی پزی;موسیقی;ورزش
  موقعیت
  اشپزانه
  نوشته ها
  3,272
  مدالها
  محبوبيت
  5973
  تشکر کرده
  13,237
  تشکر شده :31,404 بار در 3,230 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 136
  کیست‌های تخمدان؛ عوامل، علائم و درمان
  کیست‌های تخمدان چه هستند؟

  کیست‌های تخمدان ساختمان‌های کیسه مانند پر از مایع در تخمدان هستند. واژه کیست به ساختمانی پر از مایع اطلاق می‌شود. بنابراین تمام کیست‌های تخمدان حداقل حاوی مقداری مایع هستند.

  چه عواملی سبب ایجاد کیست‌های تخمدان می‌شوند؟

  کیست‌های تخمدان به دلایل متعددی ایجاد می‌شوند. شایع ترین نوع، کیست فولیکولار است که از رشد یک فولیکول نتیجه می‌شود. فولیکول یک کیسه پر از مایع طبیعی است که حاوی یک تخمک است. کیست‌های فولیکولار هنگامی که فولیکول در طی چرخه قاعدگی بیش از حد طبیعی رشد می‌کند و برای آزاد سازی تخمک باز نمیشود تشکیل می‌شود. معمولاً کیست‌های فولیکولار در طی چند روز تا چند ماه به خودی خود برطرف می‌شوند. کیست‌ها می‌توانند در اثر جراحت یا نشت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک حاوی خون باشند (کیست‌های هموراژیک یا اندومتریوئید). گاه گاه بافت‌های تخمدان برای تشکیل بافت‌های دیگر بدن مانند مو یا دندان به صورت غیر طبیعی رشد می‌کنند. کیست‌هایی با این بافت‌های غیر طبیعی کیست‌های درموئید نامیده می‌شوند.


  علایم کیست‌های تخمدان چه هستند؟


  بیشتر کیست‌ها هرگز مشخص نمی شوند و بدون اینکه زنان بدانند که به این کیست‌ها مبتلا هستند برطرف می‌شوند. هنگامی که یک کیست علایم ایجاد می‌کند، درد در شکم یا لگن شایعترین علامت است. درد می‌تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خون ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود.

  کیست‌های تخمدان چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

  بیشتر کیست‌ها به وسیله اولتراسوند تشخیص داده می‌شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای شناسایی کیست‌های تخمدانی است. اولتراسوند یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از ساختمان‌های درون بدن استفاده می‌کند. تصویربرداری اولتراسوند بدون درد است و هیچ ضرری ندارد.

  هم چنین می‌توان کیست‌ها را با روش‌های دیگر تصویربرداری مانند اسکن CAT یا اسکن MRI شناسایی کرد.  پزشک چگونه می‌تواند تصمیم بگیرد که یک کیست تخمدانی خطرناک است؟

  اگر زنی در دهه چهارم زندگی خود یا حتی جوان تر باشد و قاعدگی‌های منظم داشته باشد، بیشتر توده‌های تخمدانی «کیست‌های تخمدانی عملکردی» خواهند بود که در حقیقت غیر طبیعی نیستند. این کیست‌ها با جریان تخمک گذاری که در چرخه قاعدگی رخ می‌دهد ارتباط دارند و معمولاً در طی چرخه قاعدگی بعدی خود به خود ناپدید می‌شوند.

  بنابراین به خصوص در زنانی که در دهه دوم و سوم زندگی خود هستند این کیست‌ها در چند چرخه قاعدگی بررسی می‌شوند تا مشخص شود آیا از بین رفته اند یا نه. چون قرص‌های ضد بارداری خوراکی تا حدودی با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می‌کنند، پزشکان انتظار نخواهند داشت که زنان مصرف کننده ضد بارداری‌های خوراکی «کیست‌های تخمدانی عملکردی» داشته باشند. بنابراین ممکن است به زنانی که در حین مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی به کیست‌های تخمدان مبتلا می‌شوند توصیه شود که به جای پایش از طریق اولتراسوند لگن یا جراحی، معاینه شوند.


  عوامل دیگری نیز وجود دارند که در کنار سن زن یا مصرف ضد بارداری‌های خوراکی به ارزیابی کیست‌های تخمدانی کمک می‌کنند. کیستی که در اولتراسوند شبیه یک کیسه ساده پر مایع به نظر می‌رسد، در مقابل کیستی با بافت سخت در داخل آن، به احتمال زیاد خوش خیم است. بنابراین اولتراسوند نیز در تشخیص این که تومور تخمدانی جدی است یا نه نقش دارد.


  سرطان تخمدان در زنان جوان تر از 40 سال نادر است. کیست‌های تخمدانی که پس از 40 سالگی ایجاد می‌شوند نسبت به قبل از آن شانس بالاتر سرطانی بودن را دارند، اگرچه بیشتر کیست‌های تخمدان حتی پس از 40 سالگی خوش خیم هستند. آزمون خونی CA-125 می‌تواند به عنوان مشخصه‌ای برای سرطان تخمدان به کار رود، اما غیر طبیعی بودن آن همیشه به معنی وجود سرطان نیست. اولاً بسیاری از بیماری‌های خوش خیم در زنان در سنین باروری می‌تواند سبب افزایش CA125 شود، بنابراین CA-125 یک آزمون اختصاصی به خصوص در زنان جوان نیست.

  عفونت‌های لگن، فیبروئید‌های رحم، بارداری، کیست‌های خوش خیم تخمدان (هموراژیک) و بیماری‌های کبد همگی بیماریهایی هستند که ممکن است در غیاب سرطان تخمدان سطح CA-125 را افزایش دهند. ثانیاً حتی در صورت ابتلا زن به سرطان تخمدان، تمام این سرطان‌های تخمدان سبب افزایش سطح CA-125 نمیشود. علاوه براین، سطوح CA-125در زنان مبتلا به سرطان سینه، ریه و پانکراس نیز به صورت غیر طبیعی بالا می‌رود.

  کیست‌های تخمدان چگونه درمان می‌شوند؟


  بیشتر کیست‌های تخمدان در زنان در سنین باروری کیست‌های فولیکولار هستند که به طور طبیعی در عرض 1 تا 3 ماه از بین می‌روند. اگرچه ممکن است این کیست‌ها پاره شوند، به ندرت علائم ایجاد می‌کنند. این کیست‌ها خوش خیم هستند و مشکلاتی ایجاد نمیکنند. در زنانی که هیچ علائمی ندارند این کیست‌ها را می‌توان همزمان در طی آزمایش لگن تشخیص داد. تمام زنان در مقاطعی از زندگی به کیست‌های فولیکولار مبتلا می‌شوند.
  در زنان در سنین باروری، معاینه کیست فولیکولار معمولاً در چند چرخه قاعدگی انجام می‌شود زیرا در این گروه سنی این کیست‌ها شایع و سرطان تخمدان نادر است. گاهی اوقات کیست‌های تخمدانی در زنان غیر یائسه حاوی مقداری خون است که کیست‌های هموراژیک نامیده می‌شوند. کیست‌های هموراژیک به سرعت برطرف می‌شوند.


  به منظور تعیین استراتژی درمانی برای کیست‌های تخمدان از اولتراسوند استفاده می‌شود زیرا این روش می‌تواند به تشخیص این که این کیست، کیست ساده یا ترکیبی است کمک کند. کیست ساده که در بیماری‌های خوش خیم دیده می‌شود فقط حاوی مایع بوده و بافت جامد ندارند اما کیست ترکیبی بافت جامدی دارد که به پایش و احتمالاً جراحی نیاز دارد.


  به طور خلاصه درمان ایده آل کیست‌های تخمدان به سن زن، اندازه کیست (و تغییر اندازه) و ظاهر کیست در اولتراسوند بستگی دارد.

  درمان می‌تواند شامل معاینه ساده یا ارزیابی آزمون‌های خونی مانندCA-125 باشد که به تشخیص پتانسیل ابتلا به سرطان کمک می‌کند.

  در صورت ایجاد درد شدید، از بین نرفتن خود به خود یا مشکوک بودن تومور، می‌توان آن را با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با لاپاراسکوپی باز خارج کرد. به مجرد خارج کردن کیست، تومور به یک پاتولوژیست ارجاع داده می‌شود تا به منظور تشخیص نهایی نوع کیست موجود، بافت را در زیر میکروسکوپ آزمایش کند.


  کیست‌های تخمدان در یک نگاه
  * کیست‌های تخمدان ساختمان‌های کیسه ای شکل پر از مایع هستند.

  * کیست‌های تخمدان به دلایل مختلفی تشکیل می‌شوند.
  * در صورت بروز علایم، درد در شکم یا لگن از شایع ترین علایم هستند.

  * بیشتر کیست‌ها به وسیله اولتراسوند تشخیص داده می‌شوند.
  * درمان کیست‌های تخمدان از معاینه و پایش تا جراحی متغیر است.   
  کاربر زیر از دوست گرامی ermia عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  Rainbow (17-04-92)
  لبخــند بزن

  بـــدون انتظار هیـــچ پاسخـــی از دنیــا

  و بــدان که همیـــن دنیـــا روزی آن قــدر شـرمنده میشـود

  که به جـــای پاســخ به لبخندهایـــت

  با تمـــام سازهایـــت می رقصـــد

  ≧°◡°≦


 10. Top | #10
  ato  عنوان کاربر
  کاربر متوسط
  تاریخ عضویت
  اسف 1391
  علايق
  خانواده
  موقعیت
  پاریس کوچولو
  نوشته ها
  374
  محبوبيت
  341
  تشکر کرده
  1,648
  تشکر شده :1,937 بار در 349 پست
  خانومها من یک سوال دارم کسی می تونه کمک کنه.؟؟؟

  من سال 90 سزارین کردم و حین زایمان دکتر گفت که رحمت کیست داره و بچه دوم رو باید ظرف دو سه سال بعد بیاری. وگرنه بچه دار شدنت مکافات داره.
  سال 91 و 92 و 93 در فصل بهار یک ماهش رو پریود نمی شدم و بعد یکماه بدون داروی خاصی پری می شدم که دکتر گفت چون کیست داری اینجوری می شه و ....
  امسال 17 تا 23 اردیبهشت ماه پری بودم و دیگه نشدم . خرداد هم نشدم. تست بارداری هم دادم که منفی بود. سونو دادم که نتیجه این بود:
  توده فضا گیر دیده نمی شود. اندومتر منظمو یا ضخامت هشت میلیمتر دیامتر طبیعی دارد.تخمدان راست به شکل وئ حجم طبیعی و در تخمدان چپ یک کیست با جدار نازک و منظم و دارای یک سپتوم نازک با محتویات اکولوسنت و بدون ندول جداری به ابعاد 42 در 26 میلیمتر دیده می شود و در کلدوساک مایع آزاد دیده نشد.

  دکتر گفت که این کیستها خدو به خود تا دو ماه بر طرف می شن. برایم امپول پرژسترون داد که 20 تیر زدم کخ 24 تا 31 تیر پری شدم.
  مرداد ماه اصلا پری نشدم.
  الان برم دوباره آمپول بزنم؟؟؟؟؟
  صبر کنم؟؟؟؟؟
  داروی خاصی مصرف کنم؟؟؟؟
  داروی گیاهی کسی استفاده کرده؟؟؟؟
  مهمون مامان تا
  یک هفته
   
  کاربر زیر از دوست گرامی ato عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  faeze (01-06-94)
  -------------------------
  یا رب نظر تو برنگردد

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. ماهی
  توسط مهرآرا در انجمن نکاتی در باب مواد اولیه
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 16-03-94, 11:50
 2. احساس من به تو مابین حرفام نیست + عکس
  توسط hamid_architecture در انجمن سخن حکیمانه
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 11-05-92, 02:03
 3. بزرگ شدن پروستات همیشه خطرناک نیست
  توسط haiedeh2002 در انجمن پرسش و پاسخ پزشکی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-02-92, 11:36

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Email:info@ashpazaneh.com
آشپزانه تجمیع هنر است به سبکی جدید. آشپزی در آشپزانه، بهانه ای می شود تا طعم مهر دستهایت در ترکیب بدیع رنگهای زیبای خوراکیها در آنچه که به رسم زندگی بر سفره عزیزانت می گذاری، جلوه ای دیگر ببخشد هنر بودنت را. در آشپزانه فقط هنر آشپزی در تهیه غذاهای سنتی و مدرن، انواع نوشیدنی ها و دسرها و تزیین روحنواز را نمی آموزی بلکه می توانی در فضای عطرآگین صمیمیتش، نفسی تازه بکشی و هر آنچه بر دل نازنینت باری شده، فرو بگذاری.
آشپزانه در یک کلام، آشپزی عاشقانه است در قالب بزرگ زندگی با پس زمینه ای از عطوفت. حق عضویت تو، تنها لبخند پر از اشتیاقی است که پس از خواندن مبحث مورد علاقه ات بر لبهای مهربانت می نشیند و آشپزانه ای ها را غرق در غرور و افتخار می کند.
اخطار: ورودت با خودت هست اما خروجت بی گمان، مدتها زمان می برد زیرا هر آنچه که بخواهی برایت فراهم شده و تضمینی نیست که بتوانی تنهایمان بگذاری. مقدمت شکوفه باران
لایت اسکرول تحلیل گر