آخرين ارسال های انجمن
صفحه 2 از 7 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 64

موضوع: آموزشگاه قلاب بافی آشپزانه

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  نحوه کاهش گره ها

  آشنایی با نحوه کم کردن گره‌ها در قلاب بافی (Decrease) (مخفف: Dec)اینکه چطور می‌تونیم تعداد گره‌ها رو در حین بافت کم کنیم و به بافت شکل بدیم…که برای بافت کلاه، حلقه آستین و یقه و…بهش نیاز پیدا می‌کنیم.
  الف) برای کاهش دادن حین بافت پایه کوتاه به این شیوه عمل می‌کنیم:(به سمبل نمایش داده شده در گوشه بالای سمت چپ عکس هم توجه کنید، این سمبل از اتصال دو نماد پایه کوتاه بهم از بالا ایجاد شده)

  ۱) قلاب رو وارد زنجیره اول (مورد نظر) کرده، نخ رو با قلاب گرفته از داخل زنجیره بیرون می‌کشیم (همون روش بافت پایه کوتاه) ولی با یک تفاوت…بافت پایه کوتاه رو به آخر نمی‌رسونیم یعنی دو حلقه روی قلاب باقی می‌مونه۲) قلاب رو وارد زنجیره بعدی می‌کنیم، نخ رو با قلاب گرفته از داخل زنجیره بیرون می‌کشیم.۳) ۳ حلقه روی قلاب باقی مونده، مجددا نخ رو با قلاب گرفته از داخل هر ۳ حلقه عبور میدیم تا یک حلقه جدید روی قلاب باقی بمونه۴) بدین ترتیب در این ردیف نسبت به ردیف قبل یک گره کم میشه! چون نهایت به ازای دو گره تنها یک حلقه روی قلاب باقی می‌مونه
  برای کم کردن دو گره یا به عبارت دیگه اتصال سه پایه کوتاه، طبق تصویر زیر باید عمل کنید. (دقیقا مثل مراحل بالا فقط در سه گره):

  ب) برای کاهش دادن حین بافت پایه متوسط به روش زیر عمل می‌کنیم (به سمبل گوشه شکل هم دقت کنید):

  ۱) نخ رو با قلاب گرفته و قلاب رو وارد اولین زنجیره(مورد نظر) می‌کنیم، مجددا نخ روگرفته از داخل زنجیره بیرون می‌کشیم. (مراحل بافت پایه متوسط) منتها بافت رو کامل نمی‌کنیم و تا مرحله‌ای که ۳ حلقه روی قلاب باقی می‌مونه متوقفش می‌کنیم!۲) مجددا نخ رو با قلاب گرفته وارد زنجیره بعدی می‌کنیم و نخ رو با قلاب گرفته و بیرون می‌کشیم. در این حالت ۵ حلقه روی قلاب ایجاد میشه.۳) نخ رو با قلاب گرفته و از داخل هر ۵ حلقه عبور میدیم.۴) بافت کامل شده و دو بافت پایه متوسط بهم متصل شده نهایتا یک حلقه روی قلاب باقی می مونه.
  نحوه اتصال سه پایه متوسط و کم شدن دو گره:

  ج) و اما کاهش دادن در حین بافت پایه بلند (این بار اتصال سه گره رو اول توضیح میدم) (به سمبل‌ها هم همچنان توجه داشته باشید!):

  ۱) نخ رو با قلاب گرفته و قلاب رو وارد اولین زنجیره (زنجیره مورد نظر) می‌کنیم، نخ رو با قلاب گرفته و از زنجیره بیرون می‌کشیم.۲) ۳ حلقه روی قلاب ایجاد شده که ابتدا نخ رو گرفته و از دوتای حلقه‌ها عبور میدیم به صورتی که دو حلقه روی قلاب باقی بمونه ( همون مراحل بافت پایه بلند که قبلا توضیح داده شد) ولی بافت رو کامل نمی‌کنیم و اجازه میدیم همین دو حلقه روی قلاب باقی بمونه۳) نخ رو با قلاب گرفته وارد زنجیره بعدی می‌کنیم و مجددا مثل دفعه قبل دوباره نخ رو گرفته و از دو تا از حلقه‌ها عبور داده و بافت رو متوقف می‌کنیم
  ۴) باز هم نخ رو گرفته وارد زنجیره بعدی می‌کنیم. دوباره نخ رو گرفته و از دو تا از حلقه‌ها عبور میدیم.۵) در این حالت باید نهایتا ۴ حلقه روی قلاب باقی مونده باشه. نخ رو با قلاب گرفته و از هر ۴ حلقه عبور میدیم تا تنها یک حلقه بر روی قلاب باقی بمونه.
  د) برای پایه‌های دوبل و سوبل و چوبل! و..هم میشه به همین طریق عمل کرد. برای آشنایی با روش کاهش دادن این گره‌ها فیلم‌های انتهای پست رو دانلود و مشاهده کنید.ه) برای کاهش گره‌ها در لبه‌های کار و ابتدا و انتهای ردیف‌ها از بافت نامرئی هم میشه گاهی استفاده کرد که در صورت لزوم توضیحش رو خواهیم داد!
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  arezo0 (25-04-93)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  بافت دایره

  در این جلسه با نحوه بافت دایره آشنا خواهیم شد. برای شروع بافت، ۲ روش وجود داره:
  روش اول- شروع با زنجیره:۱) ابتدا طبق معمول شروع به بافت زنجیره به تعداد مورد نیاز می‌کنیم.۲) سپس قلاب رو وارد اولین زنجیره کرده، نخ رو با قلاب گرفته از داخل زنجیره و حلقه موجود بر روی قلاب بیرون می‌کشیم( شبیه بافت نامرئی).
  ۳) به این شکل یک دایره ایجاد میشه. به تعداد مورد نیاز زنجیره می‌زنیم و بافت رو ادامه میدیم . یعنی مثلا برای بافت پایه کوتاه قلاب رو از داخل دایره عبور داده نخ رو گرفته بیرون می‌کشیم، مجددا نخ رو گرفته از داخل ۲ حلقه موجود روی قلاب عبور میدیم.(ردیف دوم کار).
  روش دوم- شروع با دایره جادویی:۱) ابتدا نخ رو ۳ بار دور انگشت می‌پیچیم و به این ترتیب حلقه‌ای ایجاد می‌کنیم.۲) قلاب رو از زیر نخ‌ها یا به عبارتی از داخل حلقه عبور میدیم، با قلاب نخ رو گرفته از داخل حلقه بیرون می‌کشید.۳) مجددا بوسیله قلاب نخ رو گرفته از داخل حلقه روی قلاب عبور میدید.۴) حالا شروع می‌کنید به بافت. بعنوان مثال در مورد بافت پایه کوتاه، قلاب رو از داخل حلقه یا دایره عبور داده نخ رو بوسیله قلاب گرفته و از هر دو حلقه موجود روی قلاب می‌گذرونید.۵) وقتی تعداد گره‌های مورد نیاز رو بافتید سر آزاد نخ رو گرفته و می‌کشید تا حلقه بسته بشه.۶) بوسیله یک بافت نامرئی گره اول رو به گره آخر وصل کرده باز هم سر آزاد نخ رو می‌کشیم تا منفذ وسط دایره کاملا بسته شده یک دایره کامل تشکیل بشه:

  نکته مهم اول: همون طور که در تصویر هم مشاهده می‌کنید برای نشون دادن حلقه جادویی در نقشه‌ها و الگوها فقط از یک دایره استفاده میشه که دورش سمبل گره‌هایی که قراره روی اون بافته بشه رو نشون داده، درحالیکه در مورد شروع بافت با زنجیره، دایره وسط، از بهم پیوستن چند بیضی تو خالی (نماد زنجیره) تشکیل شده:

  نکته مهم دوم: اصولا در ردیف دوم بافت دایره، گره ها دو برابر میشن. یعنی اینکه در هر گره از ردیف اول، ۲ گره بافته میشه (همون مبحث افزایش دادن در جلسه دهم) ولی از ردیف‌های بعدی هر چند گره یک بار یک گره اضافه می‌کنیم تا شکل دایره به خوبی حفظ بشه و نه چین بخوره نه جمع بشه…مگر اینکه نیاز به جمع شدن یا چین خوردن بافت وجود داشته باشه…نکته مهم سوم: در بافت دایره، در آخر هر ردیف بایستی گره اول و گره آخر ردیف رو بوسیله یک بافت نامرئی بهم وصل کنیم ( نماد: بیضی توپر مشکی) بعد به تعداد مورد نیاز (مشابه همون زنجیره‌های چرخشی برای هر گره) زنجیره زده، بافت ردیف بعدی رو شروع کنیم.


  * خب این هم درس این جلسه، تا اینجا با بسیاری از اصول اولیه و ضروری قلاب بافی آشنا شدید که برای شروع بافت به صورت ساده کافیه…البته هنوز تعدادی از گره‌ها و…مونده که ان شاءالله به مرور با اونها هم آشنا خواهید شد.* نمی‌دونم چرا چند وقته نمی‌تونم فیلم‌ها رو آپلود کنم. حتی امروز خودم هم یه فیلم بازی کردم!!! خواهر جان هم فیلمبرداری و کارگردانی رو بعهده گرفتن. تدوینش هم کردم و… ولی هر کاری کردم آپلود نشد که نشد!!* این جلسه یک امتحانکی هم داریم! با توجه به مطالب این ۱۲ جلسه (مخصوصا این جلسات اخیر)، سعی کنید الگوی زیر رو بخونید، اینجا بنویسید، و اگر تونستید ببافید. خیلی خیلی ساده‌است. فقط باید کمی دقت کنید:

  هرچی مامانم بپزه
   
  3 کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
  arezo0 (25-04-93),سنجاقک (29-05-92),شالیزه (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  الگوی کلاه ساده

  یک کلاه ساده‌است که شما باید سعی کنید الگوی اون رو بخونید. ببینیم چه می‌کنید:
  سعی کنید نخ و قلاب مناسب با اون رو هم حدودا حدس بزنید و اگه تونستید شروع به بافتن کنید. خیلی چیزا ضمن بافتن و شکافتن و آزمون و خطا بدست میاد.

  خب همون طور که مشاهده می‌کنید دقیقا مثل الگوی قبل (پاسخ امتحان شماره ۱) مجددا اینجا یک بافت دایره‌ای شکل داریم و باید از مرکز کار بافت رو شروع کنیم و البته طبق نقشه بوسیله « حلقه یا دایره جادویی» ( نماد دایره ساده وسط الگو که با سمبل‌های پایه کوتاه احاطه شده)
  اگه دقت بکنید روی نقشه متوجه می‌شید که چون الگو دایره‌ای شکله و امکان نمایش تمامی اون وجود نداره مرکز کلاه به صورت دایره کامل نشون داده شده اما برای نشون دادن نحوه بافت بقیه کلاه تنها الگوی نیمی از اون رو نمایش داده که برای نیمه دیگه هم باید به همین شکل عمل کرد تا بافت کامل بشه. به همین منظور از وسط دایره خط ‌های منقطعی کشیده و بعد با نقطه چین به ادامه الگو وصل کرده تا نقشه بهتر خوانده بشه.بنابراین علامت ۷ شکلی در کنار دایره جادویی وجود نداره بلکه خطی که دایره رو نصف کرده بر روی سمبل پایه کوتاه یک چنین حالتی رو ایجاد کرده (نکته انحرافیه! )اعدادی که در کنار ردیف‌ها مشاهده می‌کنید، شماره اونهاست که در الگوهایی که چندین ردیف دارن و…برای اشتباه نشدن و بهتر خواندن، نوشته میشن ومی‌تونن مثل قسمت بالایی کلاه و دیواره مثلا هر ۵ ردیف یکبار، یا مثل لبه کلاه کنار هر ردیف نوشته بشن)۱) شروع بافت بوسیله دایره جادویی و بعد بافت ۸ پایه کوتاه بر روی اونه (می‌تونید به پست جلسه آموزش دایره مراجعه کنید) (بنابراین بافت نامرئی اینجا وجود نداره!)۲) ردیف بعد همه گره‌ها افزایش پیدا می‌کنه و در هر پایه کوتاه از ردیف قبلی ۲ پایه کوتاه بافته میشه ( رجوع شود به پست جلسه افزایش گره‌ها)۳) از ردیف سوم تا یازدم، به ترتیب در هر ردیف، ۱، ۲،…،۹ گره در میان، یک گره اضافه میشه۴) تا اینجا قسمت بالایی کلاه بافته شده و باید به بافت دیواره بپردازیم. در بافت دیواره افزایش گرهی نخواهیم داشت. ۱۳ ردیف پایه کوتاه بدون افزایش گره می‌بافیم.نکته مهم: بر اساس اینکه بخواهید اندازه کلاه از لحاظ اندازه دور سر و یا اندازه دیواره کمتر یا بیشتر از الگو باشه، می‌تونید تعداد ردیف‌های قسمت بالایی یا دیواره رو کم و زیاد کنید. مثلا قسمت بالای سر رو بجای ۱۱ ردیف ، ۱۲ ردیف ببافید و در ردیف دوازدهم ۱۰ گره در میان یک گره اضافه کنید (طبق روال الگو) و یا در مورد دیواره بجای ۱۳ ردیف بدون افزایش گره، ۱۰، ۱۱، ۱۴ و…ردیف ببافید. همچنین می‌تونید با تغییر سایز قلاب و نخ و همچنین شل و سفت بافتن سایز کلاه‌تون رو تغییر بدید که بیشتر با تجربه بدست میاد!۵) پس از بافت دیواره نوبت بافت لبه کلاه میشه. طبق الگو شروع به بافت پایه کوتاه می‌کنید و هر جا به علامت افزایش گره رسیدید، افزایش میدید. البته توجه داشته باشید که در لبه کلاه چند ردیف افزایش گره داریم و چند ردیف بدون هیچ افزایشی بافته میشه که به این خاطره که لبه کلاه کمی جمع بشه.۶) در مرحله آخر هم یک ردیف بافت نامرئی می‌بافید و بافت رو خاتمه میدید.خب این هم از پاسخ سوال دوم.الان بهترین کار برداشتن قلاب و نخ و بافتن دو الگوی شرح داده شده‌است. خیلی خیلی خوشحال میشم اگه تصاویر دست باف‌های خودتون رو برام بفرستید. قول میدم به زودی گل‌ها و تزئیناتی که به هر چه زیباتر شدن این کلاه کمک می‌کنه رو هم آموزش بدم….
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  soroor64000 (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  آموزش زیر لیوانی

  خب دیگه فکر کنم فرصت تعیین شده برای امتحان کافی باشه و باید به سوالات مطرح شده پاسخ داد.
  از دوستانی که همراه زنگ قلاب بافی هستن و در امتحان هم شرکت کردن تشکر می‌کنم:
  ریمیا، یاس خاکی، ستاره ۲۲۲
  جواب‌ها خوب بودن فقط هر کدوم توی قسمتی مشکل داشتن که طبیعی هم هست!
  و اما:
  الگوی زیر لیوانی شکل سیب:

  ۱) همان طور که مشاهده می‌کنید بافت دایره‌ای شکله بنابراین باید از مرکز دایره شروع به بافتن کرد.
  ۲) با توجه به جلسه آموزش بافت دایره، و نمادهایی که راجع بهشون صحبت شد، اینجا بافت بوسیله «دایره یا حلقه جادویی» شروع شده که اون رو با یک دایره ساده وسط الگو نشون داده
  ۳) ردیف اول کار، همون بافت پایه کوتاهه که روی حلقه جادویی بافته شده. ۶ بافت پایه کوتاه که با علامت مثبت یا ضربدر نشون داده شده
  (بنابراین اینجا بافت نامرئی وجود نداره!،‌حلقه جادویی رو ایجاد می‌کنیم، به طریقی که توی پست مربوطه توضحیش داده شد، و بعد ۶ عدد پایه کوتاه می‌بافیم.)
  ۴) پایه کوتاه آخری رو بوسیله بافت نامرئی (بیضی توپر) به اولین پایه کوتاه یا زنجیره چرخشی متصل می‌کنیم تا دایره کامل باشه و نخ حلقه جادویی رو می‌کشیم تا منفذ وسط دایره کاملا بسته بشه
  ۵) در ردیف دوم با توجه به جلسه افزایش دادن گره‌ها، بایستی در تمام پایه‌کوتاه‌های ردیف اول، ۲ پایه کوتاه ببافیم تا تعداد گره‌ها افزایش پیدا کنه و دایره جمع نشه. به این ترتیب در هر پایه کوتاه از ردیف قبل ۲ پایه کوتاه می‌بافیم و تعداد گره‌ها در ردیف دوم، به ۱۲ عدد می‌رسه (حتما توجه دارید که اول هر ردیف باید یک زنجیره چرخشی (که طبق معمول با زنجیره تو خالی نشون داده شده) ببافید و در آخر هر ردیف گره آخری رو با بافت نامرئی به گره اول متصل کنید تا بافت دایره کامل شده بتونید به ردیف بعدی برید)
  ۶) در ردیف سوم، یک گره در میان، تعداد گره‌ها رو افزایش می‌دیم. یعنی در یک پایه کوتاه از ردیف قبل ۱ پایه کوتاه بافته، در پایه کوتاه بعدی ۲ تا می‌بافیم….تا آخر ردیف
  ۷) از ردیف‌های بعدی به ترتیب ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ گره در میان، یک گره اضافه می کنیم (یعنی مثلادر ردیف آخر، ردیف نهم، در ۷ گره از ردیف قبل یک گره می‌بافیم و در گره هشتم دو گره)
  ۸) در ردیف آخر، ردیف دهم، بر روی هر پایه کوتاه، یک بافت نامرئی می بافیم تا دور کار حالت قشنگ‌تری پیدا کنه
  ۹) نهایتا کار رو به روشی که قبلا در جلسات گذشته ذکر شد خاتمه میدیم.
  ۱۰) برای بافت ساقه، ۵ عدد زنجیره می‌زنیم و روی هر زنجیره یک عدد بافت نامرئی می‌بافیم. نهایتا ساقه رو با نخ و سوزن به خود سیب متصل می‌کنیم. یا اینکه قلاب رو وارد آخرین دانه لبه سیب کرده شروع به زنجیره زدن و بافت می‌کنیم و نهایت هم با بافت نامرئی انتهاش رو به سیب وصل می‌کنیم. (علامت فلش سیاهی که در کنار ساقه و برگ می‌بینید نشان دهنده محل شروع کاره)
  ۱۱) برای بافت برگ، هم به طریق بالایی عمل می‌کنید و فقط ۱۸ زنجیره می‌زنید و کار رو تموم می‌کنید.
  *
  *
  خب این از جواب سوال اول
  تقریبا بهش خوب اشاره کرده‌بودید منتها یه جاهایی اشکالاتی وجود داشت که امیدوارم برطرف شده باشه.
  باز هم اگه سوالی وجود داشت و موردی نامفهموم بود حتما بپرسید.
  حالا خودتون چه نمره‌ای به خودتون میدید؟!
  دوستانی که سعی کردن الگو رو بخونن و برداشت‌شون رو بنویسن حالا خیلی بهتر متوجه ریزه کاری ها میشن.
  البته خیلی خیلی بهتره که قلاب و نخ بردارید و شروع به بافت این مدل ساده بکنید تا نتیجه دلخواه رو بگیرید ان شاء الله.
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 5. Top | #15

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  آموزش بافت صدفی و خوشه ای

  تا اینجا تقریبا با اصول قلاب بافی و گره‌های اصلی آشنا شدیم.از این به بعد سعی می‌کنیم با برخی گره‌های ترکیبی و مکمل نیز آشنا بشیم تا بتونیم الگوهای بیشتری رو بخونیم و ببافیم.ضمن آموزش‌ها، بتدریج امتحانات دیگری گرفته شده و ضمن اونها با الگوهای بیشتری آشنا خواهیم شد.و اما امروز برای شروع، به نحوه بافت دو تا گره ساده که قبلا هم به نحوی بهشون اشاره کردیم خواهیم پرداخت:۱) بافت صدفی۲) بافت خوشه‌ایبافت صدفی (shell):مشابه حالت زیاد کردن گره بافته میشه، البته اینجا منظور اصلی اضافه کردن تعداد گره‌ها نیست، بلکه قصد شکل دادن به بافت و زیباتر کردن اون رو داریم. برای بافت این گره به صورت زیر عمل می‌کنیم. (نحوه بافت و سمبل گره در تصویر قابل مشاهده است)بافت صدفی


  • همون طور که در شکل مشاهده می‌کنید در سومین زنجیره ۵ عدد پایه بلند بافته شده ( بر اساس الگو این تعداد کمتر یا بیشتر هم بشه) یعنی ۵ عدد پایه بلند در یک زنجیره (که می‌تونیم در یک فضا هم ببافیم، ان شاءالله اگر در الگوهای مختلف به موارد گوناگون برخورد کردیم همونجا توضیح خواهم داد)


  • بعد از بافت ۵ پایه بلند در زنجیره سوم، دو زنجیره بعدی رو رها کرده در زنجیره سوم پس از اون یک پایه کوتاه می‌بافیم، مجددا دو زنجیره رو رها کرده در زنجیره سوم ۵ پایه بلند….تا آخر


  • در تصاویر پایین مشاهده می‌کنید که در ردیف دوم هم، از بافت صدفی استفاده شده، به این صورت که بر روی پایه کوتاه از ردیف اول، ۵ پایه بلند بافته و بر روی سومین پایه بلند از بافت صدفی ردیف اول، یک پایه کوتاه. یعنی فرورفتگی‌های ردیف اول بوسیله بافت صدفی پر شده، و بر روی برآمدگی‌های صدف‌های ردیف اول یک پایه کوتاه ایجاد گشته

  بافت خوشه‌ای (cluster):مشابه حالت کم کردن گره‌هاست با این تفاوت که اینجا به منظور کاهش گره به کار نمیره بلکه نوعی بافت و به منظور زیباتر کردن و شکل دادن کاره.برای بافت خوشه‌ای طبق تصویر و توضیحات زیر عمل می‌کنیم. (به سمبل گوشه تصویر توجه کنید)بافت خوشه ای


  • همون طور که مشاهده می‌کنید در چهار گره (یا کمتر یا بیشتر) از ردیف قبل پایه بلند به صورت نیمه کاره بافته میشه به صورتی که در نهایت ۵ حلقه روی قلاب باقی بمونه (یعنی فقط مرحله اول بافت پایه بلند انجام میشه و نهایتا ۵ حلقه روی قلاب باقی می‌مونه- رجوع شود به جلسه آموزش کاهش گره‌ها)


  • نهایتا با قلاب نخ رو گرفته و از داخل همه حلقه‌ها عبور میدیم.


  • سپس برای اینکه تعداد گره‌ها کاهش پیدا نکنه و کار جمع نشه زنجیره اضافه می‌کنیم مثلا اینجا در حد فاصل دو گره خوشه‌ای ۳ زنجیره می‌بافیم و کار رو طبق نقشه ادامه میدیم.

  خب دیدید که تقریبا همون آموزش‌های جلسه پیش و خیلی ساده ، و در واقع فقط ترکیبی از گره‌های پایه بلند و برخی اصول قلاب بافی بودن.ان شاءالله در جلسات آینده با گره‌های ترکیبی و مکمل بیشتر آشنا خواهیم شد.
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 6. Top | #16

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  آموزش گل رز

  الگوی گل رز+برگ۱:
  برای بافت گل رز:۱) ابتدا به تعداد مورد نیاز زنجیره می‌زنیم، اگر خواستیم تعداد گلبرگ‌ها در نهایت بیشتر باشه و گل پرپر، زنجیره ها رو زیادتر می‌زنیم و بالعکس اگه خواستیم کمتر و کوچکتر باشه، تعداد زنجیره‌ها هم کمتر خواهد بود. (من برای بافت گلی که در تصویر «کلاه دخترونه با گل رز صورتی» مشاهده می‌کنید حدود ۴۰-۵۰ زنجیره زدم)۲) برای ردیف اول کار، ۲ زنجیره اضافه‌تر می‌زنیم. سپس ۳ زنجیره زده و یک پایه متوسط در زنجیره دوم از زنجیره‌های پایه می بافیم و به همین ترتیب تا آخر ردیف ادامه میدیم (طبق الگو).۳) برای شروع ردیف دوم، ۳ زنجیره چرخشی می‌بافیم. سپس در فضای زیر ۳ زنجیره از ردیف قبل، یک پایه بلند بافته، ۳ زنجیره می‌زنیم و مجددا دو پایه بلند می‌بافیم. ۱ زنجیره زده در فضای زیر سه زنجیره بعدی دو پایه بلند بافته ۳ زنجیره زده دو پایه بلند دیگه می‌بافیم. ۱ زنجیره زده سراغ ۳ زنجیره بعدی از ردیف قبل می‌رویم…..تا آخر ردیف.۴) با ۳ زنجیره چرخشی به ردیف سوم می‌رسیم. در فضای زیر سه زنجیره از ردیف قبل (طبق الگو) ۷ پایه بلند بافته (بافت صدفی) و بر روی تک زنجیره ردیف قبلی یک بافت نامرئی می‌بافیم…تا آخر ردیف.۵) برای بافت ردیف آخر یک زنجیره چرخشی زده و بر روی هر گره از ردیف قبل یک پایه کوتاه می بافیم. (در صورت تمایل می‌توانید این ردیف را نبافید)۶) در این حالت یک نوار بلند به صورت مارپیچ بافتید که یک طرف اون دالبور داره و یک طرف صافه. از یک طرف این نوار دالبور اولی رو گرفته و شروع به پیچیدن می‌کنید تا به شکل گل دربیاد و نهایتا از زیر با نخ و سوزن گلی رو که شکل دادید می‌دوزید تا ثابت بشه.۷) تصویر زیر می‌تونه تا حدی برای بافت و پیچیدن گل کمکتون بکنه:
  برای بافت برگ:۱) به تعداد دلخواه (مثلا در الگو حدود ۱۶ عدد) زنجیره می‌زنید.۲) با بافت یک زنجیره اضافه بافت ردیف اول رو شروع می‌کنید و در هر زنجیره یک پایه کوتاه می‌بافید تا زنجیره آخر.۳) در زنجیره آخر ۳ پایه کوتاه می‌بافید تا بتونید به سمت دیگه زنجیره‌ها برگردید.۴) کار رو برگردونده شروع به بافت پایه کوتاه در زنجیره ها از سمت دیگر می‌کنید. (به صورتی که هر دو سمت زنجیره بافت پایه کوتاه بافته شده باشه)۵) تا انتهای زنجیره‌ها بافت پایه کوتاه رو ادامه میدیم و نهایتا برای شروع بافت ردیف دوم، یک زنجیره چرخشی زده کار رو برمی‌گردونیم. در پایه کوتاه دوم از ردیف قبل یک پایه کوتاه بافته و تا انتهای ردیف ادامه میدم.۵) در آخرین گره از بافت قبلی مجددا ۳ پایه کوتاه زده و بافت رو در سمت مقابل تا انتهای ردیف ادامه میدیم.۶) به این ترتیب به صورت رفت و برگشت ردیف‌ها رو بافته و به صورت دلخواه اونها رو کوتاه و بلند می‌کنیم یعنی مثلا طبق الگو ردیف دوم رو از گره دوم ردیف قبل شماره کرده و در سمت مقابل، ۳ گره مونده به پایان ردیف اول خاتمه‌اش داده با زنجیره چرخشی ردیف سوم رو شروع می‌کنیم و…۷) نهایتا به روش گفته شده در جلسات قبل کار رو خاتمه میدیم. ان شاء الله در آینده روش بافت از رو و ایجاد رگبرگ و…رو هم توضیح خواهم داد.
  هرچی مامانم بپزه
   
  3 کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
  arezo0 (25-04-93),soroor64000 (29-05-92),سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 7. Top | #17

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  آموزش گره حبابی و گره پفکی

  در این جلسه به آموزش ۲ گره می‌پردازیم که در واقع به یک شکل بافته میشن منتها یکی بوسیله ترکیبی از گره‌های پایه بلند( گره حبابی)، و دیگری توسط ترکیبی از گره‌های پایه متوسط یا ساده (گره پفکی).در اصل هر دو گره از ترکیب ۳ الی ۵ گره (پایه بلند یا پایه متوسط) تشکیل شده‌اند که از قسمت پایین در یک دانه بافته شده از بالا به یکدیگر متصل اند.و اما نحوه بافت:الف) گره حبابی- Bobble stitch:1- بوسیله قلاب، نخ رو گرفته وارد زنجیره یا دانه(گره) مورد نظر از ردیف قبل می‌کنیم و یک گره پایه بلند به صورت ناقص می‌بافیم، یعنی – همون طور که در بحث مربوط به کاهش گره‌ها هم اشاره شد- فقط یک بار نخ رو گرفته و از دو حلقه روی قلاب عبور میدیم و کار رو متوقف می‌کنیم به صورتی که بافت گره پایه بلند نیمه کاره مونده ۲ حلقه روی قلاب باقی بمونه۲- مجددا نخ رو گرفته همراه با قلاب وارد همون زنجیره یا گره از ردیف قبل کرده، یک پایه بلند ناقص دیگه می‌بافیم و این کار رو بسته به میزان گره بر اساس الگو یا به دلخواه تکرار می‌کنیم تا در نهایت ۳ الی ۵ پایه بلند ناقص در یک دانه بافته باشیم.۳- سپس بوسیله قلاب نخ رو گرفته و از تمامی حلقه‌های موجود بر روی قلاب عبور میدیم.۴- پس از بافت گره حبابی،‌برای محکم تر شدن بافت، ۱ زنجیره هم بافته میشه.در تصویر زیر نحوه بافت و سمبل این گره رو می‌تونید مشاهده کنید:گره حبابی

  (البته بجای بافت گره ها در یک دانه یا یک زنجیره،‌می‌توان طبق الگو آن‌ها را در یک فضا بافت.)برای یادگیری بهتر می‌تونید فیلم زیر رو هم دانلود کنید:Download Page
  ب) گره پفکی- Puff stitch:مشابه گره حبابی بافته میشه با این تفاوت که همون طور که گفتیم از ترکیبی از گره‌های پایه متوسط برای بافتش استفاده میشه.۱- در زنجیره یا گره مورد نظر از ردیف قبل،‌تعداد ۳ الی ۵ پایه متوسط یا ساده ناقص می‌بافیم. به این صورت که نخ رو بوسیله قلاب گرفته از داخل زنجیره عبور میدیم و مجددا نخ رو بوسیله قلاب گرفته از درون زنجیره بیرون می‌کشیم و به این ترتیب ۳ حلقه بر روی قلاب ایجاد میشه، مرحله آخر بافت پایه متوسط رو انجام نداده بافت رو در همین مرحله متوقف کرده پایه متوسط بعدی رو در همون زنجیره به صورت ناقص می‌بافیم و این کار رو تکرار می‌کنیم.۲- نهایتا بوسیله قلاب نخ رو گرفته و از تمام حلقه‌های موجود بر روی قلاب عبور میدیم۳- برای محکم تر شدن کار در نهایت می‌تونیم یک زنجیره ببافیم.در تصور زیر با نحوه بافت و سمبل این گره بیشتر آشنا خواهید شد:گره پفکی

  (مثل گره قبل،‌این گره رو هم می‌تونیم هم در یک زنجیره و یک دانه،‌هم در یک فضا ببافیم.)برای یادگیری بهتر می‌تونید فیلم زیر رو دانلود کنید:Download Page
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 8. Top | #18

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  بافت عروسک

  عروسک قشنگ من قرمز پوشیده!
  عروسک قشنگ من قرمز پوشیده


  به طور کلی بافت عروسک ها راحته چون اغلب فقط با پایه کوتاه بافته میشن و بافت ها یا به حالت دایره است یا بیضوی شکل…فقط یه مقدار حوصله می‌خواد.
  برای بافت عروسک علاوه بر نخ و قلاب، نیاز به الیاف برای پر کردن بدن عروسک و لوازمی مثل دکمه یا چشم آماده و…داریم.
  خب اول الگوها رو میذارم. روی الگو مشخص کردم که هر قسمت مربوط به چه بخشی از بدن عروسکه:

  و اما نکات:۱) برای شروع هر قسمت، مثل همون بافت دایره‌ای که داشتیم با حلقه جادویی شروع می‌کنید و به تعداد نشان داده شده در الگو روی حلقه پایه کوتاه می‌زنیم. سپس طبق نقشه چند ردیف افزایش گره داریم، چند ردیف یدون افزایش و کاهش و در برخی قسمت ها مثل سر چند ردیف کاهش، یا مثل الگوی پیراهن مجددا چند ردیف افزایش …خلاصه به نقشه دقت کنید و طبق اون افزایش یا کاهش بدید.۲) لزومی نداره که خودمون رو کاملا مقید به نقشه بکنیم! اگر جایی حس کردید بسته به ضخامت نخ و شماره قلابی که انتخاب کردید به نظر می‌رسه باید تعداد ردیف‌های بیشتر یا حتی کمتر ببافید با رعایت حالت اصلی نقشه این کار رو بکنید. مثلا اگه حس کردید دستها یا پاها کوتاه شده چند ردیف بیشتر ببافید.۳) سعی کنید نه خیلی سفت ببافید نه خیلی شل…هرچند بافت پایه کوتاه خودش کمی تا قسمتی ! حالت سفت و محکم پیدا می‌کنه.۴) در این مدل عروسک، سر نسبت به تنه خیلی بزرگ‌ه بنابراین شک نکنید و تا آخر طبق نقشه ببافید!!۵) داخل قسمت‌های مختلف بافته شده رو کاملا با الیاف پر کنید جوری که بافت کاملا باز و کشیده بشه سپس قسمت های مختلف رو با نخ و سوزن بهم وصل کنید.۶) همون طور که توی شکل نشون داده شده باید قسمت بدن عروسک رو ببایفد، داخلش رو با الیاف پر کنید. سپس پیراهن عروسک رو بافته و کامل روی تنه قرار بدید به صورتی که تنه کاملا داخلش قرار بگیره و فقط قسمت زیرین که پاها وصل میشه پیدا باشه و با سوزن و نخ به هم بدوزید و محکمش کنید.۷) برای بافت پاها تا ردیفی که کاهش داریم، با یه رنگ دیگه ببافید که حکم کفش عروسک رو داشته باشه و از اونجا به بعد با رنگی که مخصوص بدن عروسک ( پاها) انتخاب کردید.۸) بجای چشم‌های عروسک دو تا دکمه سیاه یا چشم آماده یا مروارید قرار داده بدوزید. لب عروسک رو با کوک زدن ایجاد کنید. روی کفش‌های هم با کوک‌های ضربدری حالت بند کفش رو ایجاد کنید.۹) موی عروسک رو طبق مدل ببافید. چند ردیف آخر همون طور که مشاهده می‌کنید در دو گوشه افزایش گره‌ها رو داریم. این دو طرف رو بعدا کمی برگردونده با نخ و سوزن محکم کنید تا موها کمی حالت برگشته پیدا کنند. برای قسمت جلوی موها هم یا بوسیله کوک زنجیره‌ای شکل یا بافت زنجیره و اتصال با نخ و سوزن به سر چتری‌ها رو ایجاد می‌کنیم.۱۰) چینی که برای یقه عروسک بافتم رو خودم اضافه کردم اگه خواستید بفرمایید تا توضیح بدم!۱۱) برای بافت گل کنار سر عروسک هم از این مدل استفاده کنید:
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 9. Top | #19

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  آموزش گره ذرتی

  طرز بافت گره ذرتی یا (popcorn stitch (pop رو خواهیم آموخت!گره ذرتی از ترکیب ۴ عدد (یا بیشتر) گره پایه بلند (یا متوسط و دوبل و… ) ایجاد میشه، طرز بافت هم مشابه بافت صدفی‌ه منتها با یک تفاوت:۱) همانند بافت صدفی ۴ عدد یا بیشتر بافت پایه رو در یک دانه می‌بافیم.۲) حلقه آخر باقی مانده روی قلاب رو کمی می‌کشیم و قلاب رو از حلقه خارج می‌کنیم.۳) قلاب رو وارد حلقه بالای اولین پایه بلند بافته شده می‌کنیم.۴) قلاب رو از داخل این حلقه عبور داده سپس حلقه آخر (که درمرحله ۲ کمی کشیدیم و قلاب رو از اون خارج کردیم) با قلاب گرفته از داخل حلقه اول بیرون می‌کشیم.گره ذرتی

  در تصویر بالا نحوه بافت popcorn رو با ۵ پایه بلند می‌تونید مشاهده کنید. به سمبل گره هم دقت بکنید.برای یادگیری بهتر هم می‌تونید فیلم زیر رو مشاهده کنید:New – popcorn stitch
  خب این هم از آموزش گره جدید
  هرچی مامانم بپزه
   
  کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
  سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

 10. Top | #20

  عنوان کاربر
  کاربر فعال و مفید
  تاریخ عضویت
  آذر 1394
  علايق
  خانواده * آشپزی * هنرهای تزیینی
  موقعیت
  دزفول قهرمان
  نوشته ها
  2,388
  محبوبيت
  1867
  تشکر کرده
  2,876
  تشکر شده :12,297 بار در 2,234 پست
  برو به وبلاگ شخصی این کاربر نوشته ها: 70

  آموزش شال ساده و شیک

  سلام

  برای بافت این شال طبق الگوی زیر عمل می کنیم:
  یعنی به این صورت که ابتدا به تعداد مورد نظر و دلخواه برای عرض شال زنجیره می زنیم و با رنگ اصلی چند ردیف پایه بلند می بافیم.سپس رنگ دوم رو متصل کرده، ۱ ردیف پایه بلند و ۱ ردیف پایه کوتاه می بافیم.مجدد با رنگ اصلی چند ردیف پایه بلند می بافیم و دوباره رنگ دوم رو متصل کرده ….همین طور تا آخر شال رو می بافیم.وقتی شال به طول دلخواهمون رسید کار رو خاتمه میدیم.برای ایجاد خطوط طولی روی شال باید با رنگ مورد نظرمون (رنگ دوم یا سوم) ابتدا یک زنجیره بزنیم و اون رو لبه شال قرار بدیم سپسنخ رو زیر شال برده ، قلاب رو از روی شال داخل برده از زیر شال نخ بگیریم و از داخل حلقه روی قلاب بیرون بکشیم، مثل دوخت کوک زنجیره ای.

  بعد از اینکه کار تمام شد دور تا دور شال رو ۱ ردیف پایه کوتاه می بافیم به این صورت: ۱ پایه کوتاه، ۱ زنجیره، ۱ پایه کوتاه….
  و در آخر هم در صورت تمایل دو طرف شال ریشه می زنیم.
  نهایتا برای زیباتر شدن کار اون رو بخار میدیم و صاف می کنیم.
  هرچی مامانم بپزه
   
  3 کاربر زیر از دوست گرامی تسنیم عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند:
  samaneh (09-06-92),soroor64000 (29-05-92),سنجاقک (29-05-92)
  هنوز خودم بچم شدم مادر دوتا بچه
  عجب گردونه ای داره این چرخ گردون

صفحه 2 از 7 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. خاطره نویسی روزانه در آشپزانه
  توسط Admin در انجمن ادبـیـات
  پاسخ: 212
  آخرين نوشته: 23-08-93, 12:27
 2. آموزش مصور گوی یخی * ترجمه اختصاصی آشپزانه*
  توسط تسنیم در انجمن سفره آرايي و تزئينات
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 02-05-93, 11:23
 3. پاسخ: 96
  آخرين نوشته: 09-06-92, 01:01
 4. آموزش ساده اسکرلاب خانگی
  توسط سونیا در انجمن پوست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 02-06-92, 02:47

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Email:info@ashpazaneh.com
آشپزانه تجمیع هنر است به سبکی جدید. آشپزی در آشپزانه، بهانه ای می شود تا طعم مهر دستهایت در ترکیب بدیع رنگهای زیبای خوراکیها در آنچه که به رسم زندگی بر سفره عزیزانت می گذاری، جلوه ای دیگر ببخشد هنر بودنت را. در آشپزانه فقط هنر آشپزی در تهیه غذاهای سنتی و مدرن، انواع نوشیدنی ها و دسرها و تزیین روحنواز را نمی آموزی بلکه می توانی در فضای عطرآگین صمیمیتش، نفسی تازه بکشی و هر آنچه بر دل نازنینت باری شده، فرو بگذاری.
آشپزانه در یک کلام، آشپزی عاشقانه است در قالب بزرگ زندگی با پس زمینه ای از عطوفت. حق عضویت تو، تنها لبخند پر از اشتیاقی است که پس از خواندن مبحث مورد علاقه ات بر لبهای مهربانت می نشیند و آشپزانه ای ها را غرق در غرور و افتخار می کند.
اخطار: ورودت با خودت هست اما خروجت بی گمان، مدتها زمان می برد زیرا هر آنچه که بخواهی برایت فراهم شده و تضمینی نیست که بتوانی تنهایمان بگذاری. مقدمت شکوفه باران
لایت اسکرول تحلیل گر